125 stacji metra przyjmuje płatności cyfrowym juanem

Reading time: 2 min

24/08/22

125 stacji metra przyjmuje płatności cyfrowym juanem

Zgodnie z oficjalnym komunikatem operatora, Ningbo Rail Transit, mieszkańcy chcący płacić za pomocą tokena będą musieli to zrobić za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.

Miasto Ningbo, w północno-wschodniej prowincji Zhejiang w Chinach, ogłosiło, że wszystkie 125 stacji metra akceptuje teraz płatności cyfrowe juanem, jako że chińska waluta cyfrowa banku centralnego (CBDC) kontynuuje swoje działania adopcyjne.

Jest to część dążenia chińskiego banku centralnego (CBDC) do tego, aby więcej osób używało jego cyfrowej waluty. Ruch ten pojawia się, gdy kraj nadal pokazuje swoje pragnienie, aby być na czele innowacji i rozwoju blockchain.

Ningbo ma około 9,5 miliona mieszkańców i ruchliwy sektor przemysłowy. Jest domem dla jedynej strefy wolnego handlu w prowincji Zhejiang, a także zderegulowanej strefy hi-tech i jednego z jedynych w Chinach parków przemysłowych będących w całości własnością obcokrajowców. Jest to również główna baza marynarki wojennej i mieści większość floty chińskiej marynarki na Morzu Wschodniochińskim.

W związku z tym jego sieć transportu publicznego jest szczególnie ruchliwa i obejmuje pięć linii metra, a kolejne trzy są obecnie w budowie. Zgodnie z oficjalnym komunikatem operatora, Ningbo Rail Transit, mieszkańcy chcący płacić za pomocą tokena będą musieli to zrobić za pośrednictwem dedykowanej aplikacji systemu metra.

Metro w Szanghaju uruchomiło nową opcję płatności w juanach cyfrowych, umożliwiając osobom dojeżdżającym do pracy płacenie za swoje przejazdy za pomocą kodów QR w telefonach komórkowych.

Od dzisiaj mieszkańcy będą mogli połączyć portfele e-CNY z jednego z sześciu największych banków uczestniczących obecnie w pilotażu cyfrowego juana, a mianowicie: Industrial and Commercial Bank of China, Agricultural Bank of China, Bank of China, China Construction Bank, Bank of Communications oraz Postal Savings Bank.

Dzięki temu mieszkańcy będą mogli skanować kody QR na swoich telefonach komórkowych przy barierkach biletowych - co spowoduje automatyczne pobranie odpowiedniej opłaty z ich portfela.

Operator metra podkreślił, że opcja płatności została wprowadzona jako wstępny "pilotaż" - ale wydaje się, że chętnie popycha dojeżdżających do płacenia cyfrowymi juanami. W ramach oferty wstępnej, osoby dojeżdżające do pracy płacące cyfrowymi juanami zostały poinformowane, że pewna liczba osób - wybranych losowo - będzie obciążona opłatą w wysokości "jednego pensa" (ułamek 1 USD) za przejazd metrem do 4 września.