3,36 miliarda dolarów w kryptowalucie przechwycone przez Departament Sprawiedliwości USA

Reading time: 2 min

07/11/22

3,36 miliarda dolarów w kryptowalucie przechwycone przez Departament Sprawiedliwości USA

Sprawa oszustw związanych z Silk Road prowadzi do historycznej konfiskaty

Nowojorski prokurator Damian Williams oraz agent specjalny Tyler Hatcher doprowadził do odzyskania ponad 50 000 Bitcoinów.

James Zhong przyznał się do winy za oszustwo w związku z czarnym rynkiem Silk Road.

Nakaz przeszukania domu Jamesa Zhonga w Georgii doprowadził organy ścigania do 51,676. 17851897 Bitcoinów. Ta ogromna konfiskata została wyceniona na ponad 3,36 miliarda dolarów i jest największą konfiskatą kryptowalut w historii USA. Dodatkowo była to druga największa konfiskata finansowa w historii.

„James Zhong popełnił oszustwo internetowe ponad dekadę temu, kiedy ukradł około 50 000 bitcoinów z Silk Road. Przez prawie dziesięć lat miejsce pobytu tej ogromnej części zaginionych bitcoinów rozwinęło się w tajemnicę o wartości ponad 3,3 miliarda dolarów”.

-stwierdził Damian Williams

Zhong wykorzystał Silk Road (w latach 2011-2013 platforma była wykorzystywana do promowania oraz wyszukiwania nielegalnych usług i prania pieniędzy) do zdeponowania od 200 do 2,000 Bitcoinów. Następnie, poprzez serię wypłat miał nadzieję wyłudzić jeszcze więcej Bitcoinów.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosił, że zwrócił 1,7 miliona dolarów w kryptowalucie ofiarom kradzieży.

"Dzięki najnowocześniejszym metodom śledzenia kryptowalut i staromodnej dobrej pracy policji, organy ścigania zlokalizowały i odzyskały kryptowaluty z przestępstwa".

- stwierdził Prokurator Stanów Zjednoczonych dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku, Geoffrey S. Berman

Przyznanie się do owego oszustwa wiąże się z maksymalnym wyrokiem 20 lat więzienia dla Zhonga.