3Commas przyznało się do ujawienia kluczy API klientów

Reading time: 3 min

29/12/22

3Commas przyznało się do ujawienia kluczy API klientów

3Commas przyznało się do ujawienia kluczy API klientów, co było bezpośrednią przyczyną znikających środków z portfeli poszkodowanych

3Commas próbuje zamieść całą sprawę pod dywan

Kilkumiesięczny spór powoli się wyjaśnia

Wyciek API 3Commas był źródłem sporów przez ostatnie kilka miesięcy, ale wygląda na to, że sprawy w końcu zaczynają się układać. 3Commas jest pod ostrzałem swoich użytkowników i całej społeczności. Firma została oskarżona o dopuszczenie do oszustwa phishingowego, które doprowadziło do utraty wielu milionów dolarów przez jej klientów, a ta liczba wciąż rośnie.

Przez ostatnie kilka miesięcy trwała wymiana zdań między 3Commas a rzekomymi ofiarami nieautoryzowanych transakcji pochodzących z ich kont. 3Commas to platforma, która pozwala użytkownikom połączyć wiele kont wymiany kryptowalut - takich jak te prowadzone na Binance - z oprogramowaniem do automatycznego handlu. Wszystko to odbywa się za pośrednictwem API (interfejsów programowania aplikacji).

3Commas stanowczo zaprzeczało jakiejkolwiek winie po ich stronie

3Commas i jego dyrektor generalny Yuriy Sorokin stanowczo zaprzeczali, że doszło do jakiegokolwiek włamania lub naruszenia i zaprzeczali, że mogła to być wewnętrzna robota któregoś z pracowników.

Grupa traderów w zeszłym tygodniu powiedziała, że kryptowaluty o wartości 22 milionów dolarów zostały skradzione poprzez ujawnione klucze API z platformy handlowej 3Commas. 3Commas początkowo upierało się, że nie było żadnego problemu z bezpieczeństwem po ich stronie. W odpowiedzi Sorokin zatweetował, że "Jeśli jesteś ofiarą, to znaczy, że w jakiś sposób twoje klucze wyciekły", ale "nie z 3Commas". Gdyby wyciekłe klucze API pochodziły od 3Commas, "widzielibyście miliony przypadków, a nie sto" - uzasadniał.

Kłamstwo ma krótkie nogi

W środę dyrektor generalny Binance Changpeng Zhao zatweetował, że jest "całkiem pewny", że doszło do "szeroko rozpowszechnionych wycieków kluczy API" z 3Commas. CZ dodał, że użytkownicy powinni wyłączyć swoje klucze API w 3Commas.

3Commas przyznało, że było źródłem tego wycieku API. Ogłoszenie nastąpiło po tym, jak anonimowy użytkownik Twittera uzyskał około 100 000 kluczy API należących do użytkowników 3Commas i opublikował je online. Sorokin zatweetował: “Widzieliśmy wiadomość hakera i możemy potwierdzić, że dane w plikach są prawdziwe (...). Przykro nam, że to zaszło tak daleko i nadal będziemy transparentni w naszej komunikacji wokół tej sytuacji.”

3Commas atakowane ze wszystkich stron

Ofiary wycieku API domagają się zwrotu pieniędzy i przeprosin ze strony platformy handlu kryptowalutami za to, że były pomijane przez cały okres trwania tej sytuacji. Użytkownicy są wściekli, a na twitterze wylała się fala krytyki i pretensji do 3Commas. Poniżej przykłady wpisów poszkodowanych użytkowników platformy 3Commas

“Jesteście naprawdę śmiesznymi facetami. Zobaczymy się sądzie, jeśli jak najszybciej nie odzyskacie naszych funduszy.”; “Ciągle kłamałeś i mówiłeś, że to nasza wina, zamiast wziąć odpowiedzialność i zapobiec dalszym exploitom”; “Czy zamierzacie teraz zwrócić użytkownikom pieniądze?”

Zdecydowanie 3Commmas zasłużyło na te słowa.