44 milionów niezerowych adresów na sieci Bitcoin

Reading time: 3 min

14/02/23

44 milionów niezerowych adresów na sieci Bitcoin

Ordinals przechyliło liczbę niezerowych adresów Bitcoin do nowego rekordu na poziomie 44 milionów

Bitcoin osiągnął nowy rekord wszech czasów dla niezerowych adresów.

13 lutego platforma analityczna kryptowalut Glassnode poinformowała, że liczba niezerowych adresów Bitcoin osiągnęła 44 miliony, kiedy to po raz pierwszy w historii sieć została wykorzystana do celów innych niż pieniężne.

Uruchomienie platformy NFT dla sieci Bitcoin - znanej jako Ordinals - przechyliło liczbę niezerowych adresów Bitcoin do nowego rekordu na poziomie 44 milionów, według platformy analitycznej kryptowalut Glassnode. W raporcie firma wyjaśniła, że po raz pierwszy w 14-letniej historii Bitcoina, część aktywności sieci jest wykorzystywana do celów innych niż transfery pieniężne:

Jest to nowy i unikalny moment w historii Bitcoina, w którym innowacja generuje aktywność sieciową bez klasycznego transferu wolumenu monet dla celów pieniężnych

Glassnode wyjaśnił, że fala Ordinals przyczyniła się do “krótkoterminowego wzrostu wykorzystania sieci Bitcoin, który przyniósł ostatnio wielu nowych aktywnych użytkowników z niezerowymi adresami”

Podstawowe źródło tej aktywności wynika z Ordinals, który zamiast przenosić duży ładunek wolumenu monet, zamiast tego przynosi większy ładunek danych i nowych aktywnych użytkowników. To opisuje wzrost bazy użytkowników [...] z użytkowania poza typowymi przypadkami użycia inwestycji i transferu pieniężnego

"Ten nowy gracz konkurujący o popyt na przestrzeń blokową", powiedział Glassnode, "tworzy presję wzrostową na rynku opłat". Ale dodali, że nie doprowadziło to do znacznego wzrostu opłat za transakcje Bitcoin.

Według Glassnode, od czasu uruchomienia Ordinals 21 stycznia, górny zakres średniego rozmiaru bloku Bitcoin wzrósł z 1,5-2,0 MB do 3,0-3,5 MB w ciągu kilku tygodni. Jednak nie doprowadziło to do gwałtownego wzrostu opłat - było kilka krótkotrwałych skoków, ale nie było trwałego wzrostu opłat wymaganych do włączenia do bloków. Nowa dolna granica opłaty transakcyjnej została jednak osiągnięta od czasu, gdy Ordinals weszły na rynek 21 stycznia.

Bitcoin Ordinals to protokół, który pozwala użytkownikom przypisać arbitralną treść do satoshis i używać ich jako niefunkcjonalnych tokenów (NFT).

Bitcoin Ordinals został włączony przez soft fork Taproot, który wszedł w życie w listopadzie 2021 roku. Bitcoin Ordinals wystartował 21 stycznia. O Ordinals pisaliśmy w artykule tutaj. Poprzez wykorzystanie schematu numeracji Ordinals, użytkownicy Bitcoin mogą przypisać arbitralną treść do satoshis - najmniejszego nominału BTC - co umożliwia im wpisanie w te dane NFT. Do tej pory zostało wpisanych ponad 78 400 obrazów i filmów podobnych do NFT.

Wypływ NFT na sieci Bitcoin nie przeszedł jednak bez kontrowersji.

Niektórzy znani "Bitcoinowcy", tacy jak dyrektor generalny Blockstream Adam Back, wyrazili ostatnio swoją niechęć do protokołu Ordinals, sugerując, że odbiega on od celu Bitcoina jako systemu elektronicznej gotówki typu peer-to-peer. Jednak inni byli bardziej otwarci na ten pomysł. Bitcoinowy byk Dan Held zapewniał przy kilku okazjach, że Ordinals przynosi więcej "finansowych przypadków użycia do Bitcoina".