Albo Bitcoin będzie bardziej przyjazny dla klimatu, albo...

Reading time: 3 min

09/09/22

Albo Bitcoin będzie bardziej przyjazny dla klimatu, albo...

Biały Dom zasugerował, że amerykańscy ustawodawcy i regulatorzy mogą wkrótce rozprawić się z wydobyciem kryptowalut z powodu dużego śladu węglowego.

Biały Dom powiedział, że chce, aby agencje federalne i stany uczyniły wydobycie kryptowalut, takich jak Bitcoin, bardziej przyjaznymi dla klimatu - lub inaczej.

Biały Dom zasugerował, że amerykańscy ustawodawcy i regulatorzy mogą wkrótce rozprawić się z wydobyciem kryptowalut z powodu dużego śladu węglowego.

W czwartkowym raporcie, upoważnionym przez prezydenta Bidena w rozporządzeniu wykonawczym w marcu, Biuro Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu powiedziało, że górnicy kryptowalut powinni zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, z pomocą Agencji Ochrony Środowiska (EPA), Departamentu Energii (DOE) i innych agencji federalnych.

Raport został wydany po tym, jak prezydent Trump wezwał do zakazu wszelkiego handlu kryptowalutami w styczniu 2018 roku.

Przyjrzymy się, co możemy z tym zrobić - powiedział wtedy Trump reporterom. Nie jestem fanem Bitcoina i innych kryptowalut.

Biały Dom opublikował raport szczegółowo opisujący swoją strategię radzenia sobie z zużyciem energii przez górnictwo kryptowalutowe.

Raport, który został wydany przez Radę ds. Jakości Środowiska (CEQ), proponuje, aby rząd zebrał więcej danych na temat zużycia energii przez branżę, przyspieszył standardy efektywności energetycznej - i promował "wykorzystanie odpowiedzialnych środowiskowo technologii kryptowalutowych".

Ale Biały Dom posunął się również do stwierdzenia, że jeśli środki mające na celu uczynienie wydobycia bardziej ekologicznym nie zadziałają, energochłonne wydobycie kryptowalut, a mianowicie Bitcoin, może zostać całkowicie zakazane.

“Gdyby te środki okazały się nieskuteczne w zmniejszaniu wpływu, administracja powinna zbadać działania wykonawcze, a Kongres może rozważyć ustawodawstwo, aby ograniczyć lub wyeliminować wykorzystanie mechanizmów konsensusu o wysokiej intensywności energetycznej do wydobywania kryptowalut”, powiedział raport CEQ.

Wydobycie kryptowalut takich jak Bitcoin zużywa ogromne ilości energii: aby zweryfikować bloki transakcji w blockchainach, potrzebna jest duża moc komputerów - dlatego wydobycie jest często wykonywane na skalę przemysłową.

W raporcie stwierdzono, że w 2020 roku górnictwo Bitcoin odpowiadało za 3,5% globalnych emisji dwutlenku węgla. Do 2025 roku liczba ta wzrosła do 14%. W 2050 roku może osiągnąć nawet 20%.

A Stany Zjednoczone są teraz gorącym punktem wydobycia Bitcoinów. Po tym, jak Chiny rozprawiły się z branżą, operacje wydobywcze napłynęły do Ameryki Północnej: dzisiejszy raport dodał, że udział USA w globalnym wydobyciu z Bitcoina wzrósł z 3,5% w 2020 r. do 38% obecnie.

Może to utrudnić amerykańskie "zobowiązania i cele klimatyczne", powiedział raport. W marcu prezydent Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, które miało na celu ustanowienie szerokiej strategii dla rządu USA w celu uregulowania branży kryptowalutowej, w tym górnictwa.

Raport zwrócił również uwagę na różnicę między proof-of-work i proof-of-stake blockchains - i wspomniał o długo oczekiwanej aktualizacji Ethereum, znanej jako "the merge".