Algorytmiczne stablecoiny zakazne w Kanadzie

Reading time: 3 min

23/02/23

Algorytmiczne stablecoiny zakazne w Kanadzie

Kanadyjski organ do regulacji giełd opublikował długą listę nowych wymagań dla firm kryptowalutowych

Stablecoins wspierane przez Fiat mogą dostać przepustkę, jeśli ich rezerwy są płynne i audytowane co miesiąc.

Kanadayjski organ do regulacji giełd (CSA) - złożony z organów regulacyjnych ds. papierów wartościowych z każdej z 10 prowincji i 3 terytoriów w Kanadzie - opublikował długą listę nowych wymagań dla firm kryptowalutowych, które chcą pozostać zgodne z prawem, a platformy stablecoin są wyraźnie na celowniku agencji.

Platformy handlu aktywami kryptowalutowymi w kraju będą teraz miały zakaz zezwalania klientom na kupowanie lub deponowanie stablecoinów, lub innych odnoszących się do wartości aktywów kryptowalutowych (VRCAs), bez uprzedniej pisemnej zgody CSA. Uzyskanie zgody oznacza spełnienie przez administratorów wielu wymogów dotyczących należytej staranności, w tym zapewnienie, że stablecoin jest wspierany przez fiat.

Dla większej pewności nie oczekiwalibyśmy udzielenia zgody w odniesieniu do VRCA, który nie jest w pełni wspierany przez odpowiednią rezerwę, ale raczej utrzymuje swoją wartość poprzez algorytm

Stablecoiny to kryptowaluty zaprojektowane w celu utrzymania stosunkowo "stabilnej" wartości, zwykle w odniesieniu do typowo zmiennego aktywa, takiego jak waluta fiat. Aby to osiągnąć, muszą być wspierane przez aktywa o przewidywalnych cenach lub przez aktywa, których cena jest związana z innym stabilnym aktywem.

Kanadyjscy regulatorzy zdecydowali się określić te tokeny jako "wirtualne waluty" (VCA), ale niektóre tak zwane "stablecoiny" nie były tak stabilne w przeszłości. W maju ubiegłego roku TerraUSD (UST), niegdyś trzeci co do wielkości stablecoin pod względem kapitalizacji rynkowej, całkowicie stracił powiązanie z dolarem po tym, jak wady otaczające jego algorytmiczny peg, czyli powiązanie z docelową wartością, wysłały go w spiralę śmierci nie do uratowania. Bardziej tradycyjne stablecoiny oparte na fiatach, takie jak USDT, USDC i BUSD, wykorzystują rezerwy denominowane w fiatach, aby zaoferować stałą wymienialność swoich tokenów i zachować stabilną cenę.

CSA wymaga, aby platformy transakcyjne pozwalały na kupno lub sprzedaż takich tokenów tylko wtedy, gdy ich rezerwy składają się z "wysoce płynnych aktywów" (gotówki i ekwiwalentów pieniężnych) i tylko wtedy, gdy te rezerwy są przechowywane u wykwalifikowanego powiernika. Muszą one również podlegać comiesięcznemu przeglądowi przez niezależnych audytorów,

Chociaż CSA uznaje przypadki użycia stablecoinów, takie jak płatności i zabezpieczenie przed zmiennością, uważa je również za bardziej ryzykowne niż waluta fiat - nawet te, z którymi regulator zezwala platformom kryptowalutowym na handel.

Jakakolwiek udzielona zgoda nie powinna być postrzegana jako oświadczenie, że VRCA została rozprowadzona zgodnie z kanadyjskimi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych