Amerykańscy regulatorzy ostrzegają przed ryzykiem związanym z krypto

Reading time: 3 min

04/01/23

Amerykańscy regulatorzy ostrzegają przed ryzykiem związanym z krypto

Sam Bankman-Fried jest obecnie sądzony za zarzuty obejmujące oszustwa i pranie pieniędzy.

Amerykańscy regulatorzy bankowi wydali wspólne oświadczenie ostrzegające banki przed ryzykiem związanym z kryptowalutami, w tym oszustwami i wyłudzeniami.

Według Rezerwy Federalnej, Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) i Office of the Comptroller of the Currency (OCC), instytucje finansowe muszą uważać na wprowadzające w błąd oświadczenia i ujawnienia ze strony firm, zmienność rynku, stablecoiny i narażenie na zarażenie z branży.

Regulatorzy napisali w swoim oświadczeniu, że wydawanie lub posiadanie aktywów kryptowalutowych w zdecentralizowanej sieci jest niezgodne z bezpiecznymi i solidnymi praktykami bankowymi, ale dodali, że organizacje nie powinny być zniechęcone do świadczenia takich usług, jeśli jest to dozwolone przez prawo.

Kryptowaluty często przyciągają inwestorów ze względu na ich zdolność do wyeliminowania pośredników stron trzecich w transakcjach finansowych, takich jak banki, za pomocą technologii blockchain.

Jednak organy regulacyjne na całym świecie przyspieszyły swój ruch w branży kryptowalutowej po upadku w listopadzie 2022 roku giełdy o nazwie FTX.com po szeregu rewelacji na temat słabego ujawnienia i sprzeniewierzenia funduszy klientów. Jego założyciel i były dyrektor naczelny Sam Bankman-Fried jest obecnie sądzony za zarzuty obejmujące oszustwa i pranie pieniędzy.

Założyciel FTX i były dyrektor generalny Sam Bankman-Fried przyznał się we wtorek do winy wobec wszystkich ośmiu zarzutów karnych w USA.

Bankman-Fried pojawił się przed sędzią w amerykańskim sądzie okręgowym w Nowym Jorku we wtorek wraz ze swoimi prawnikami, Markiem Cohenem i Christianem Everdellem. Zarzuty karne wobec 30-letniego byłego miliardera obejmują m.in. oszustwo przewodowe, spisek w celu popełnienia prania pieniędzy oraz spisek w celu niewłaściwego wykorzystania funduszy klientów. Były prezes FTX stoi również przed pozwami SEC i CFTC w związku z podobnymi zarzutami.

Przed ogłoszeniem, oczekiwano, że Bankman-Fried nie przyzna się do winy. Decyzja ta może przerodzić się w długą batalię prawną, a w przypadku skazania na wszystkie zarzuty może mu grozić do 115 lat więzienia. Data jego procesu została wyznaczona na 2 października 2023 roku.

Pod koniec grudnia współzałożyciel FTX i były CTO Gary Wang oraz prezes Alameda Research Caroline Ellison przyznali się do winy w związku z federalnymi zarzutami karnymi dotyczącymi upadku FTX. Obu grożą również kary cywilne od SEC i CFTC oprócz zarzutów karnych. Wang i Ellison zamierzają współpracować z prokuratorami i będą głównymi świadkami, biorąc pod uwagę ich bliskie powiązania zarówno z Bankman-Friedem, jak i FTX.

Sędzia amerykański zwolnił Bankman-Frieda za kaucją w wysokości 250 milionów dolarów w zeszłym miesiącu, ale jego prawnicy chcą zachować w tajemnicy nazwiska osób, które zamierzają pomóc w zabezpieczeniu wielomilionowego pakietu kaucji.

Prawnicy argumentują, że nie ma potrzeby publicznego ujawniania informacji po tym, jak jego rodzice "stali się w ostatnich tygodniach celem intensywnej kontroli mediów, nękania i gróźb". Między innymi, rodzice Bankman-Frieda otrzymali stały strumień korespondencji z pogróżkami, w tym komunikaty wyrażające chęć wyrządzenia im krzywdy fizycznej."

W związku z tym reprezentacja SBF argumentowała, że istnieje "poważny powód do obaw" o dodatkowy odwet na innych osobach zaangażowanych w obligację.