Apple Inc. zostało osłonięte przed pozwem zbiorowym

Reading time: 3 min

08/09/22

Apple Inc. zostało osłonięte przed pozwem zbiorowym

Apple nie ponosi odpowiedzialności za straty po pobraniu przez klienta fałszywej aplikacji do obsługi kryptowalut.

Sędzia federalny w Kalifornii orzekł, że Apple Inc. jest osłonięte przed pozwem zbiorowym "Toast Plus", w którym fałszywa aplikacja portfela kryptowalutowego była dostępna w Apple App Store. Klient pozwał giganta technologicznego po pobraniu fałszywej aplikacji i gdzie stracił kryptowaluty.

Sędzia Phyllis J. Hamilton z Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Kalifornii orzekł, że Apple Inc. nie ponosi odpowiedzialności w pozwie zbiorowym, w którym oszukańcza aplikacja portfela kryptowalutowego była dostępna do pobrania w sklepie z aplikacjami firmy, poinformował Bloomberg we wtorek.

Orzeczenie przychodzi również w obliczu zwiększonej kontroli firm technologicznych, które hostują aplikacje stron trzecich, ponieważ organy regulacyjne zmagają się z oszustami, którzy wykorzystują media społecznościowe i platformy komunikacyjne, aby kierować konsumentów.

Powódka, Hadona Diep, inwestorka kryptowalutowa, złożyła pozew zbiorowy przeciwko Apple w sądzie federalnym w Maryland we wrześniu ubiegłego roku.

Pozew wyjaśnia, że w styczniu 2018 roku powódka pobrała aplikację mobilną z Apple App Store, która naśladowała Toast Plus, legalną aplikację portfela XRP. Fałszywa aplikacja miała podobną nazwę i logo do swojego legalnego odpowiednika. Użyła jej do zainicjowania transferu około 474 monet XRP z giełdy kryptowalutowej Bittrex do portfela Rippex.

Rippex zamknął się w lutym 2018 r., ale powódka nadal mogła uzyskać dostęp do swoich monet z innych portfeli. Powódka następnie "połączyła swój prywatny klucz XRP, lub frazę w Toast Plus w marcu 2021 roku." Jednak kiedy sprawdziła swoje konto Toast Plus w sierpniu 2021 roku, odkryła, że jej konto zostało usunięte w marcu 2021 roku, a jej zdeponowane monety XRP zniknęły.

Apple zostało oczyszczone z odpowiedzialności za hosting nieuczciwej aplikacji portfela kryptowalutowego.

Sprawa została wniesiona przez Diep, która twierdziła, że straciła 5 000 USD z aplikacji, oraz Ryumei Nagao, który twierdził, że stracił 500 000 USD. Sędzia orzekł, że Apple jest odporny na podstawie sekcji 230 Communications Decency Act, ponieważ jest uważany za wydawcę treści dostarczanych przez innego dostawcę treści, a nie twórcę.

Sędzia Hamilton orzekł również, że Diep nie zdołała skutecznie powołać się na roszczenia wynikające z kalifornijskich i marylandzkich ustaw o ochronie prywatności konsumentów, ponieważ nie podała konkretnych szczegółów dotyczących czasu, miejsca i treści rzekomych fałszywych oświadczeń.