Apple wprowadzi swój sprzęt do metaverse

Reading time: 3 min

10/01/23

Apple wprowadzi swój sprzęt do metaverse

Po latach rozwoju, Apple ma podobno odsłonić swój pierwszy duży krok w metaverse tej wiosny

Apple podbije kolejny sektor technologiczny

Gigant technologiczny prawdopodobnie pokaże swój hybrydowy zestaw słuchawkowy w najbliższych miesiącach, przed swoją coroczną konferencją Worldwide Developers Conference (WWDC), która zwykle odbywa się w czerwcu.

Niektórzy deweloperzy firm trzecich budują obecnie aplikacje dla urządzenia, które może nosić nazwę Reality Pro. Po wiosennej zapowiedzi, połączony zestaw do rozszerzonej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR) zostanie podobno wydany jeszcze w tym roku, obok nowych iPhone'ów i innych odświeżonych urządzeń Apple. System operacyjny zestawu słuchawkowego będzie podobno nazywany xrOS, chociaż mówi się, że jest wewnętrznie określany jako "Borealis".

Oczekuje się, że zestaw słuchawkowy Reality Pro będzie urządzeniem klasy premium z ceną sięgającą 3000 dolarów - dwa razy więcej niż niedawny zestaw do VR Quest Pro firmy Meta (1499 dolarów) i wielokrotnie droższy niż skierowany do konsumentów zestaw Quest 2 VR (399 dolarów).

Nowy zestaw słuchawkowy Reality Pro firmy Apple ma być potężnym samodzielnym urządzeniem z możliwością nakładania cyfrowych obrazów na widoki użytkowników z ich otoczenia, jak również obsługiwać wciągające doświadczenia VR. Jest to postrzegane jako najbardziej zdecydowany ruch Apple w kierunku metaverse, termin, który opisuje internet nowej generacji, który jest doświadczony przez kontrolowane awatary w środowiskach 3D. Metaverse jest przewidywany jako centrum pracy, zabawy, gier i działań społecznych - z Meta wśród głównych firm, które aktywnie budują w kierunku tej wizji.

Istnieje jednak potencjalna rozbieżność pomiędzy tym, jak giganci technologiczni i twórcy Web3 postrzegają przyszłość Internetu.

W przestrzeni Web3 twórcy wyobrażają sobie otwarte i interoperacyjne przestrzenie, które nakładają się na siebie i dzielą funkcjonalnością w postaci aktywów NFT należących do użytkownika (np. awatarów, odzieży, akcesoriów). Nie jest jasne, czy Meta i inne firmy będą budować metaverse w oparciu o technologię Web3. W październiku założyciel i dyrektor generalny firmy Meta, Mark Zuckerberg, powiedział, że otwarta i interoperacyjna metaverse jest "lepsza dla wszystkich", choć wydaje się, że podejście to będzie polegać na standardach współdzielonych przez firmy technologiczne i deweloperów, w przeciwieństwie do infrastruktury Web3.

Ponadto, zamknięty ekosystem oprogramowania Apple "walled garden" nie jest kompatybilny z web3.

Jednak to podejście może się zmienić dla firmy technologicznej, ponieważ ostatni raport sugeruje, że Apple wkrótce pozwoli użytkownikom iPhone'a i iPada instalować aplikacje z zewnętrznych źródeł, aby dostosować się do zmieniających się przepisów Unii Europejskiej (UE).

Innymi słowy, nadal istnieje wiele znaków zapytania dotyczących tego, co zrobi zestaw słuchawkowy Apple do mieszanej rzeczywistości - i czy Apple buduje jakąś wersję przyszłości.