Bank Centralny Arabii Saudyjskiej ogłosił swój eksperyment z CBDC

Reading time: 3 min

25/01/23

Bank Centralny Arabii Saudyjskiej ogłosił swój eksperyment z CBDC

Bank Centralny ogłosił, że będzie kontynuował swoje wysiłki eksperymentalne w zakresie potencjalnego wdrożenia CBDC.

W komunikacie prasowym, Bank Centralny Arabii Saudyjskiej ogłosił swój eksperyment CBDC. W oświadczeniu zauważono, że bank centralny jest nastawiony na kontynuowanie swoich wysiłków eksperymentalnych do potencjalnego wdrożenia CBDC.

W komunikacie stwierdzono, że kraj zamierza kontynuować badania nad hurtowymi aspektami CBDC. W szczególności, zauważając, że bank centralny kraju pracuje nad "fazą projektu, który powoduje na krajowych hurtowych przypadkach użycia CBDC we współpracy z lokalnymi bankami i FinTechami."

Bank centralny Arabii Saudyjskiej eksperymentuje z CBDC.

Bank Centralny Arabii Saudyjskiej wydał komunikat stwierdzający ich ciągłe wysiłki w eksperyment CBDC. Ponadto, w komunikacie prasowym stwierdzono, że projekt jest prowadzony przez Saudi Central Bank (SAMA).

Projekt jest zgodny z kilkoma inicjatywami CBDC banków centralnych na całym świecie, zauważa oświadczenie. Dodatkowo odnosząc się do rozwoju jako, część trwających badań i eksperymentów SAMA na CBDC. Następnie, akcentując ich eksplorację w CBDC ...wpływ ekonomiczny, gotowość rynku i potencjalne solidne i szybkie aplikacje rozwiązania płatniczego opartego na CBDC.

Ogłoszenie zostało wydane w komunikacie prasowym na temat programu rozwoju CBDC, który został sfinalizowany przez SAMA H.E. gubernatora Fahada Almubaraka. Stwierdził on, że “lokalne banki i firmy płatnicze zawsze będą kamieniem węgielnym tego projektu i jego realizacji”, a także innymi graczami rynkowymi i zewnętrznymi dostawcami usług konsultingowych i technologicznych" w całym dotychczasowym rozwoju CBDC.

Niedawno ogłoszony eksperyment Cyfrowej Waluty Banku Centralnego (CBDC) jest jedynie pierwszą fazą. Bank centralny ma "dokonać przeglądu polityki, względów prawnych i regulacyjnych" przed przejściem do kolejnej fazy podróży CBDC. Jest to zgodne z Wizją 2030 Arabii Saudyjskiej.

Stabilnecoiny i cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC) mogą odgrywać "znaczącą rolę" w przestrzeni płatniczej, zgodnie z niedawnym oświadczeniem dyrektora generalnego Visa Al Kelly.

Visa rozpoczęła prace nad projektem interoperacyjności blockchain we wrześniu 2019 r., aby wspierać zarówno CBDC, jak i adopcję stablecoinów, ale od tego czasu dokonano niewielu aktualizacji.

Dyrektor naczelny giganta kart kredytowych Visa pozostaje przekonany, że rozwiązania napędzane przez blockchain mogą być zintegrowane z jego usługami i ofertą, aby zasilić kolejną generację płatności.

Przemawiając podczas rozmowy telefonicznej na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Visa w dniu 24 stycznia, ustępujący dyrektor generalny Al Kelly - który oficjalnie ustąpi z funkcji 1 lutego - krótko podzielił się planami firmy dotyczącymi cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) i prywatnych stablecoinów.

Według raportu z San Francisco Business Times z 24 stycznia, Kelly powiedział:

To bardzo wczesne dni, ale nadal wierzymy, że stablecoiny i cyfrowe waluty banków centralnych mają potencjał, aby odegrać znaczącą rolę w przestrzeni płatniczej, a my mamy szereg inicjatyw w toku.

Visa zainwestowała w fundusze i firmy kryptowalutowe i nadal będzie to robić.

Odchodzący dyrektor generalny, Alfred Kelly, potwierdził, że "nieistotne kwoty" zostały zainwestowane w fundusze i firmy kryptowalutowe, ponieważ firma stara się inwestować w ekosystem płatności.

Kelly potwierdził również, że bilans Visy nie został dotknięty niektórymi "głośnymi porażkami", które wstrząsnęły przestrzenią kryptowalutową w 2022 roku:

Nie mieliśmy żadnych strat kredytowych związanych z tymi porażkami [...] We wszystkim, co robimy, proszę wiedzieć, że jesteśmy niezwykle skoncentrowani na utrzymaniu integralności systemu płatności Visa i systemu płatności w całości oraz oczywiście reputacji naszej marki stojącej za zaufaniem.