Bank centralny Chin nalega na rozszerzenie środowiska cyfrowego juana

Reading time: 3 min

12/09/22

Bank centralny Chin nalega na rozszerzenie środowiska cyfrowego juana

To nie pierwszy raz, kiedy Chiny podjęły kroki w celu zwiększenia adopcji CBDC.

Ludowy Bank Chin (PBOC) wezwał do poszerzenia wachlarza scenariuszy użycia dla swojej cyfrowej waluty banku centralnego. Władze monetarne wierzą, że głębsze połączenie z tradycyjnymi platformami e-płatności sprawi, że cyfrowy juan będzie wygodniejszy dla konsumentów.

Regulator polityki monetarnej Chin wezwał do poprawy integracji pomiędzy systemem cyfrowego juana (e-CNY) a tradycyjnymi narzędziami do płatności elektronicznych. Ludowy Bank Chin (PBOC) twierdzi, że zwiększy to wygodę dla użytkowników jego cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

PBOC poinstruował banki państwowe, aby przyspieszyły integrację swoich systemów z systemem cyfrowego juana banku centralnego, zgodnie z raportem China Securities Journal. PBOC chce również, aby banki zwiększyły swój udział w rozwoju "krajowej platformy standaryzacji technologii blockchain" i wykorzystały ją do wsparcia aplikacji e-płatności.

To nie pierwszy raz, kiedy Chiny podjęły kroki w celu zwiększenia adopcji CBDC. W zeszłym roku Alipay testował swój własny system płatności oparty na blockchainie we współpracy z lokalnymi rządami w chińskiej prowincji Fujian.

Zastępca gubernatora Ludowego Banku Chin (PBOC) podkreślił znaczenie poprawy bezpieczeństwa platformy walutowej podczas niedawnego forum na temat finansów cyfrowych, które odbyło się w Pekinie.

Aby to osiągnąć, należy podjąć dodatkowe wysiłki w celu rozszerzenia scenariuszy i środowiska dla wykorzystania cyfrowego juana, podkreślił zastępca gubernatora PBOC Fan Yifei w oświadczeniu podczas niedawnego forum na temat finansów cyfrowych, które odbyło się w Pekinie.

Cytowany przez rządowy portal informacyjny China.org.cn, Fan rozwinął, że regulacje i standardy w obszarach takich jak cyfrowe tożsamości, Bluetooth i kody QR powinny być ujednolicone, aby ułatwić wzajemne połączenie różnych rodzajów systemów płatności.

Wicegubernator podkreślił również znaczenie poprawy bezpieczeństwa platformy cyfrowego juana poprzez unowocześnienie odpowiednich technologii, aby zapobiec wyciekowi wrażliwych informacji o użytkownikach i wyeliminować ryzyko związane z bezpieczeństwem danych.

W ciągu ostatniego roku cyfrowy juan w Chinach stawał się coraz bardziej popularny, a władze promowały jego użycie poprzez serię kampanii z czerwoną kopertą. Cyfrowa waluta zwiększa również swój zasięg dzięki projektowi pilotażowemu, który stopniowo rozszerza się na kolejne regiony.

Znacznie wzrosły również przypadki użycia cyfrowego juana. W sierpniu operator systemu metra w mieście Ningbo, we wschodniej prowincji Zhejiang, rozpoczął przyjmowanie płatności w juanach cyfrowych, natomiast władze w Guangzhou zezwoliły pasażerom autobusów na kupowanie biletów za państwową walutę cyfrową.