Bank centralny Indii planuje wprowadzenie pilotażu CBDC 1 listopada

Reading time: 2 min

31/10/22

Bank centralny Indii planuje wprowadzenie pilotażu CBDC 1 listopada

Chociaż naród nie jest zbyt akceptujący dla kryptowalut, technologia blockchain została ciepło przywitana i przyjęta przez wiele agencji rządowych.

Rząd Indii planuje uruchomienie własnego CBDC 1 listopada 2022 r.!

Reserve Bank of India (RBI) wybrał dziewięć banków jako pierwszą grupę do projektu pilotażowego: HDFC Bank, ICICI Bank, Kotak Mahindra Bank, State Bank of India, Union Bank of India, Yes Bank, IDFC First Bank i HSBC.

Bank centralny wybrał te banki, ponieważ współpracowały one z RBI nad opracowaniem rozwiązania do rozliczania transakcji na rynku wtórnym w zakresie rządowych papierów wartościowych. Pozwoliłoby to obniżyć koszty, które są dziś związane z tymi transakcjami. Wersja detaliczna CBDC zostanie wdrożona w ciągu miesiąca dla wybranych klientów i handlowców w wybranych lokalizacjach.

Pilotaż będzie wykorzystywany do rozliczania transakcji na rynku wtórnym w zakresie rządowych papierów wartościowych. RBI stwierdził, że jest to spowodowane tym, że pozwoli to na obniżenie kosztów i skrócenie czasu transakcji. Wynika to przede wszystkim z faktu, że banki mogą wykorzystać do transakcji swoją dotychczasową infrastrukturę:

Wprowadzamy to jako pilotaż na naszej istniejącej infrastrukturze płatności, a nie jako oddzielny system na razie, abyśmy mogli uzyskać wczesne informacje zwrotne od banków na temat tego, jak to działa dla nich i jak widzą jego korzyści w porównaniu z innymi trybami rozliczania płatności, z których obecnie korzystają lub które planowali wprowadzić w przyszłości.

Reserve Bank of India (RBI) od lat pracuje nad koncepcją własnej waluty cyfrowej (CBDC). RBI opublikował koncepcję w październiku 2022 roku po latach badań. Bank centralny stwierdził, że podstawowym przypadkiem użycia CBDC w kraju będzie "rozliczanie transakcji na rynku wtórnym w rządowych papierach wartościowych". Wynika to przede wszystkim z tego, że obniżyłoby to zredukowane koszty transakcji.

Indie mają relację miłości-nienawiści z kryptowalutami. Z jednej strony naród opodatkowuje kryptowaluty 30% podatkiem i 1% TDS. Chociaż naród nie jest zbyt akceptujący dla kryptowalut, technologia blockchain została ciepło przywitana i przyjęta przez wiele agencji rządowych. Dodatkowo, rząd pracuje nad uwolnieniem własnego CBDC. 7 października 2022 roku RBI opublikował koncepcję CBDC po latach badań. Reserve Bank of India planuje wprowadzić hurtowy pilotaż CBDC w dniu 1 listopada 2022 roku.