Bank centralny Iranu dokona w czwartek pilotażowego uruchomienia CBDC

Reading time: 2 min

22/09/22

Bank centralny Iranu dokona w czwartek pilotażowego uruchomienia CBDC

Eksperci w Iranie mają obawy dotyczące gotowości przedsiębiorstw do korzystania z CBDC.

Iran rozpocznie w czwartek próbę swojego "kryptowalutowego riala" CBDC, pomimo tego, że wiele firm jest nieprzygotowanych do korzystania z niego, a społeczeństwo może nie rozumieć cyfrowych portfeli.

Kryptowaluta rial była w fazie planowania od lat; jej wprowadzenie następuje po mękach wprowadzenia przez Iran kryptowaluty do handlu zagranicznego. Bank Centralny Iranu dokona pilotażowego uruchomienia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w czwartek, według Irańskiej Izby Handlowej.

"Kryptowaluta była w fazie planowania od kilku lat", powiedziała izba w oświadczeniu. "Ma pomóc w poprawie integracji finansowej i funkcjonować jako potężne narzędzie dla CBI, aby konkurować z innymi stabilnymi monetami na świecie".

Eksperci w Iranie mają obawy dotyczące gotowości przedsiębiorstw do korzystania z CBDC, a także zrozumienia przez społeczeństwo cyfrowych portfeli i tego, jak wpłynęłyby one na banki, gdyby zostały wprowadzone do obiegu.

Kryptowaluta rial była również postrzegana jako środek przeciwdziałania korupcji, która jest wszechobecna w Iranie. Rozwój kryptowaluty rial rozpoczął się w 2018 roku, a Bank Centralny obiecał przetestować CBDC przez cały rok.

Al Jazeera donosi, że CBDC będzie działać na platformie Borna, opracowanej przy użyciu Hyperledger Fabric, platformy IBM open-source distributed ledger technology. Agencja informacyjna dodaje, że banki będą wymieniać papierowe riale na elektroniczne. Ponieważ platforma ma pozwolenie, bank centralny wybierze banki do uczestnictwa.

Borna wasy została przyjęta w 2019 roku, aby pomóc w modernizacji przestarzałego irańskiego systemu bankowego. Według źródła Al Jazeera, platforma Borna pozwoli na świadczenie usług finansowych opartych na opłatach, choć nie będzie to częścią obecnej próby.

W sierpniu zakazano używania kryptowaluty do płatności wewnątrz Iranu. Jednak Irańczycy zaczęli używać kryptowalut do płacenia za import, co doprowadziło do obaw wśród irańskich firm o brak regulacji kryptowalut. Stowarzyszenie Iran Blockchain Association wystosowało podobne apele w przeszłości.