Bank Indonezji opublikował "White Paper" swojego CBDC

Reading time: 3 min

07/12/22

Bank Indonezji opublikował "White Paper" swojego CBDC

Whitepaper rzuca światło na kompleksową, zintegrowaną konfigurację projektową, architekturę technologiczną oraz względy regulacyjne i polityczne dla tego rozwiązania.

Bank Indonezji ogłosił, że będzie podnosić stawkę w swoich wysiłkach na rzecz rozwoju cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), wydając białą księgę szczegółowo opisującą plany uruchomienia cyfrowej rupii.

Projekt CBDC został nazwany Project Garuda, który według banku centralnego ma na celu "ochronę suwerenności rupii w erze cyfrowej". Projekt Garuda zostanie wydany w trzech fazach, z hurtowym CBDC będącym głównym priorytetem Banku Indonezji (BI), zgodnie z białą księgą.

Hurtowe CBDC odnosi się do rozliczeń transferów międzybankowych i transakcji związanych z transakcjami w rezerwach banku centralnego. Zwolennicy hurtowych CBDC wskazali na ich potencjał do poprawy wydajności płatności i rozrachunku papierów wartościowych jako powód ich rozwoju.

Whitepaper rzuca światło na kompleksową, zintegrowaną konfigurację projektową, architekturę technologiczną oraz względy regulacyjne i polityczne dla tego rozwiązania.

Zgodnie z białą księgą, każdy etap rozwoju rozpocznie się od konsultacji społecznych składających się z dokumentów konsultacyjnych i dyskusji w grupach fokusowych. Po zakończeniu rozmów publicznych rozpoczną się eksperymenty techniczne, które obejmą dowód koncepcji, prototypowanie i pilotaż. Każdy udany etap zakończy się przeglądem stanowiska politycznego w celu oceny kondycji indonezyjskich ram prawnych.

Projekt Garuda jest tylko jednym z wielu projektów CBDC realizowanych przez banki centralne na całym świecie. Ponad 50 narodów ujawniło pilotaż CBDC, aby zapobiec shadow banking i zmniejszyć rosnące przypadki kryptowalut w ich lokalnych gospodarkach.

Biała księga Banku Indonezji stwierdza, że "większość banków centralnych jest nadal ostrożna przed podjęciem decyzji o wydaniu CBDC dla społeczeństwa", ponieważ nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania w rozwoju CBDC. Dodają, że każdy kraj ma swoje własne unikalne cechy i specyficzne konteksty polityczne."

Jako wiodący ośrodek finansowy na świecie, Hongkong jest liderem w rozwoju walut cyfrowych. Jego cyfrowa waluta, HKD Coin, była udanym eksperymentem z ponad 20 milionami użytkowników. Sukces Hongkongu zainspirował inne kraje do pójścia w jego ślady i opracowania własnych walut cyfrowych. Chiny są jednym z takich krajów, który pracuje nad rozwojem własnej waluty cyfrowej. Centralny Bank Chin (CBC) ujawnił swoje plany wprowadzenia cyfrowego juana już w 2021 roku.

CBC powiedział, że współpracuje z Ludowym Bankiem Chin (PBoC) nad projektem i będzie dążył do daty uruchomienia w ciągu trzech lat. CNH Coin ma być oparty na technologii blockchain, dzięki czemu będzie mógł oferować szybsze transakcje przy niższych kosztach.