Bank Japonii analizuje cyfrowy jen!

Reading time: 3 min

01/06/22

Bank Japonii analizuje cyfrowy jen!

BOJ (Bank of Japan) uważa, że ​​ramy CBDC są ściśle powiązane z ogólnym systemem rozliczeń.

W ostatnich latach kraje rozwinięte i notujące wzrost gospodarczy wykazały rosnące zainteresowanie cyfrową walutą banku centralnego (CBDC). Bank Japonii ogłosił niedawno, że jest zainteresowany wdrożeniem cyfrowego Jena w takiej formie, w jakiej zrobiła to Szwecja. Ostateczna decyzja w sprawie wydania CBDC zostanie prawdopodobnie podjęta do 2026 r. W jaki sposób CBDC na zostać wdrożone w Japonii? Jak inne kraje wdrażają własną cyfrową walutę? O tym piszemy poniżej!

Japoński Bank Centralny testuje CBDC

BOJ (Bank of Japan) uważa, że ​​ramy CBDC są ściśle powiązane z ogólnym systemem rozliczeń. Bank Japoński wychodzi z założenia, że Jen cyfrowy znajduje się w fazie eksperymentalnej ponieważ nie wiadomo jeszcze, czy będzie kompatybilny z infrastrukturą finansową i innymi potencjalnymi CBDC. Kazushige Kamiyama – szef departamentu systemu płatności BOJ, powiedział w wywiadzie, że bardzo ceni to, w jaki sposób wprowadzono CBDC w Szwecji. Jednocześnie potępia on podejście Chin do kryptowalut. Wskazać trzeba, że Chiny na początku tego roku rozpoczęły zakrojony na szeroką skalę test pilotażowy swojej waluty cyfrowej na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Dzięki tak znaczącym wydarzeniu miały one natychmiastowo rozreklamować swoją walutę. Tymczasem szwedzki Riksbank skupił się na badaniach technicznych na mniejszą skalę, których celem było sprawdzenie, czy jego CBDC może mieć zastosowanie w systemie rozliczeń z innymi dostawcami płatności cyfrowych. W związku z tym ani Riksbank, ani BOJ nie sfinalizowały decyzji w sprawie emisji walut cyfrowych. Kamiyama dodał, że gospodarki wschodzące, w porównaniu z krajami rozwiniętymi, są bardziej skłonne do uruchamiania pieniądza elektronicznego ze względu na początkową słabość ich sieci płatniczej. W związku z tym, że drugi etap badań nad cyfrowym jenem jest gotowy do uruchomienia do końca kwietnia 2022 r., to Kamiyama ujawnił, że następnym etapem będzie test pilotażowy przeprowadzony na małą skalę.

Sekretarz Skarbu USA chwali CBDC

W niedawnym przemówieniu poświęconym wyłącznie kryptowalutom sekretarz skarbu USA Janet Yellen zauważyła, że ​​CBDC i inne stablecoiny mogą zostać przyjęte jako środek płatniczy lepszy niż Bitcoin. Zasugerowała, że ​​cyfrowa waluta wyemitowana przez Fed może konkurować z Bitcoinem. Konkurencyjność ma polegać na tym, że cyfrowa waluta wprowadzona przez kraj powinna być bardziej stabilna, niż kurs BTC.

Badanie skuteczności CBDC

Tymczasem The Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC) (główny podmiot przetwarzający papiery wartościowe w Stanach Zjednoczonych), ogłosił uruchomienie pilotażu „Project Lithium”, którego celem ma być zbadanie, w jaki sposób transakcje w czasie rzeczywistym za pośrednictwem tokenów gotówkowych mogą przechodzić w procesie rozliczania i rozrachunku fiat. Jest to istotna informacja pokazująca, że Stany Zjednoczone aktywnie badają zalety i wady CBDC, kładąc podwaliny pod odpowiednie eksperymenty i badania w najbliższej przyszłości.