Bank Rosji nie będzie wspierał prywatnych stablecoinów

Reading time: 2 min

12/07/22

Bank Rosji nie będzie wspierał prywatnych stablecoinów

Bank twierdzi, że prywatne stablecoiny nie mają wartości wewnętrznej i dlatego nie można im ufać jako przechowywaniu wartości.

W opublikowanym dziś publicznym oświadczeniu bank centralny Rosji powiedział, że sprzeciwia się wykorzystaniu prywatnych stablecoinów w kraju.

Bank widzi tylko jedną technologiczną opcję płatności, która może wspierać cyfrowego rubla: system płatności oparty na blockchainie, który obecnie rozwija.

Bank twierdzi, że prywatne stablecoiny nie mają wartości wewnętrznej i dlatego nie można im ufać jako przechowywaniu wartości. Twierdzą również, że nie zapewniają one żadnego rodzaju bezpieczeństwa lub bezpieczeństwa dla konsumentów, którzy zdecydują się z nich korzystać.

Wieloletnia walka pomiędzy Centralnym Bankiem Rosji (CBR) a Ministerstwem Finansów tego kraju przybrała w zeszłym tygodniu ciekawy obrót, kiedy to przedstawiciele tego pierwszego skrytykowali pomysł tego drugiego dotyczący wsparcia stablecoinów.

Jak donoszą lokalne media, niewymieniony z nazwiska przedstawiciel banku centralnego odrzucił rozmowy o rosyjskich stablecoinach, które w zeszłym tygodniu rozpoczął dyrektor departamentu polityki finansowej Ministerstwa Finansów Ivan Chebeskov.

Chebeskov wyraził wówczas poparcie dla tworzenia stablecoinów powiązanych z takimi aktywami jak "rubel, złoto, ropa czy zboże". Nazwał to "właściwą ścieżką rozwoju nowej technologii" i wezwał prywatne firmy do wypróbowania tego rodzaju narzędzia finansowego, jeśli uznają to za konieczne.

29 czerwca szef departamentu technologii finansowych CBR, Kirill Pronin uznał możliwość legalizacji wydobycia kryptowalut pod pewnymi warunkami, a mianowicie eksportu wszystkich wydobytych aktywów na zagraniczne giełdy.

Pronin zauważył, że zgodnie z obecnymi przepisami, wydobycie kryptowalut jest nielegalne w Rosji, ponieważ nie można udowodnić jego legalności.

Oprócz tego argumentu Pronin podkreślił również, że takie działania pomogłyby zwiększyć wpływy podatkowe do budżetu państwa i zmniejszyć odpływ kapitału.