Biden o kryptowalutach

Reading time: 3 min

01/06/22

Biden o kryptowalutach

Traderzy kryptowalutowi nie powinni się martwić nowymi przepisami w USA,

Przepisy rządowe dotyczące kryptowalut powoli ewoluują, aby nadążyć za szybko rozwijającą się branżą. W swojej ostatniej propozycji budżetu na 2023 r. prezydent Joe Biden zawarł kilka postanowień dotyczących walut cyfrowych, z których niektóre mogą generować do 11 miliardów dolarów dochodów na rzecz skarbu państwa. Oto zestawienie tego, co entuzjaści kryptowalut mogą znaleźć w nowym projekcie Bidena.

Nowinki ustawowe

Nowinki prawne związane z regulacją technologii blockchain i kryptowalut są następujące:

  • Zasady rachunkowości oparte na mark-to-market – Jedna linia w propozycji budżetu Bidena wskazuje na zwiększone przychody z poprawek do „przepisów wyceny według wartości rynkowej w celu uwzględnienia zasobów cyfrowych”. W przypadku osób bez wykształcenia księgowego zasady wyceny według wartości rynkowej wymagają od niektórych podatników ujmowania zysków ze wzrostu wartości przed datą sprzedaży krypto. Zwiększenie zakresu reguł wyceny według wartości rynkowej w celu uwzględnienia kryptowalut prawdopodobnie nie wpłynęłoby na większość osób. Zaktualizowane zasady dotyczą przede wszystkim firm i osób zajmujących się profesjonalnym inwestowaniem lub handlem.
  • Zgłaszanie rachunków – Inne zmiany związane z kryptowalutami wymagałyby zgłaszania zagranicznych rachunków aktywów cyfrowych. Wśród wszystkich aktualizacji związanych z kryptowalutami administracja Bidena spodziewa się szacunkowych 11 miliardów dolarów dodatkowych dochodów rządowych w ciągu najbliższych 10 lat. Jako przykład tego, jak to działa, można podać firmę, która wcześnie kupiła Bitcoin, Ethereum i inne aktywa cyfrowe, co doprowadziło do niezrealizowanych zysków w wysokości miliardów dolarów. Zasady wyceny według wartości rynkowej wymagałyby od spółki ujęcia tych niezrealizowanych zysków do celów podatkowych. W zależności od rozpoznanych zysków i stawki podatku, płatności te mogą być znaczące. Jednorazowy wynik obejmowałby 4,8 mld USD dochodów podatkowych w 2023 r., gdyby budżet został przyjęty w proponowanym kształcie.

Departament Sprawiedliwości Finansowania

Chociaż przestrzegający prawa traderzy kryptowalutowi nie powinni się martwić nowymi przepisami, to cyberprzestępcy korzystający z zasobów cyfrowych mogą być zaniepokojeni proponowanymi 52 milionami dolarów finansowania dla Departamentu Sprawiedliwości w celu zwalczania przestępstw związanych z kryptowalutami. Podczas gdy kryptowaluty są niewątpliwie częścią operacji finansowych wielu przestępców, to jednak pozostają bezpieczną i legalną przestrzenią.
Zgodnie z raportem firmy badającej kryptowaluty Chainalysis przestępczość oparta na kryptowalutach osiągnęła rekordowy poziom w 2021 r., z 14 miliardami dolarów wpływów. Trzeba podkreślić, że to tylko 0,15% wolumenu, zatem jest to ledwie kropla w morzu przestępstw.

FBI i kryptowaluty

Fundusze w wysokości 52 milionów dolarów są przeznaczone w szczególności na budowanie zdolności do prowadzenia dochodzeń w cyberprzestrzeni w Federalnym Biurze Śledczym (FBI). Agencja może zatrudnić dodatkowych agentów w celu poprawy zdolności zbierania i analizy danych wywiadowczych dzięki specjalnemu finansowaniu. Budżet stwierdza, że: „Te inwestycje są zgodne ze strategią administracji dotyczącą przeciwdziałania ransomware, która kładzie nacisk na destrukcyjną działalność i zwalczanie nadużywania sektora kryptowalut”.
Zasady dotyczące kryptowalut mogą się szybko zmieniać
W marcu 2022 r. prezydent Biden podpisał zarządzenie wykonawcze w sprawie „zapewnienia odpowiedzialnego rozwoju aktywów cyfrowych”. Administracja Bidena pracuje nad unowocześnieniem przepisów finansowych w celu uwzględnienia aktywów cyfrowych, co może mieć pozytywne lub negatywne skutki dla inwestorów i traderów kryptowalut.
Ulepszone przepisy mogą ograniczać możliwości zysków z kryptowalut i wyjaśniać przyszłość tego sektora. Jeśli inwestujesz w kryptowaluty, bycie na bieżąco z nowymi przepisami pomoże Ci podejmować najlepsze decyzje dotyczące krypto i podatków.