Binance i jego CEO zagrożeni zarzutami karnymi, co dalej z giełdą?

Reading time: 3 min

13/12/22

Binance i jego CEO zagrożeni zarzutami karnymi, co dalej z giełdą?

Wielu zaangażowanych prokuratorów uważa, że istnieją dowody, które uzasadniają "agresywny ruch" przeciwko Binance i obciążaniu kierownictwa.

Binance i jego CEO są zagrożeni zarzutami karnymi w związku z przestrzeganiem przepisów dotyczących prania pieniędzy, zgodnie z raportem.

Giełda kryptowalutowa Binance i kierownictwo, w tym CEO Changpeng Zhao, są zagrożone amerykańskimi zarzutami karnymi dotyczącymi zgodności z amerykańskimi przepisami dotyczącymi prania pieniędzy i sankcjami, zgodnie z raportem Reutersa w poniedziałek.

Rozłam wśród prokuratorów w Departamencie Sprawiedliwości USA opóźnia zarzuty w dochodzeniu karnym dotyczącym Binance, które rozpoczęło się w 2018 r. Reuters poinformował w poniedziałek, powołując się na cztery osoby zaznajomione ze sprawą, których nie zidentyfikował. Prokuratorzy z Sekcji Prania Pieniędzy i Odzyskiwania Aktywów Prokuratury Stanów Zjednoczonych dla Zachodniego Dystryktu Waszyngtonu i Narodowego Zespołu Egzekwowania Kryptowalut są zaangażowani w sprawę, powiedział raport.

Wielu zaangażowanych prokuratorów uważa, że istnieją dowody, które uzasadniają "agresywny ruch" przeciwko Binance i obciążaniu kierownictwa, w tym jego wysoko postawionego założyciela i dyrektora generalnego Changpeng Zhao, znanego jako CZ, powiedział raport. Jednak inni prokuratorzy nalegali na poświęcenie więcej czasu; jeden z prokuratorów powiedział Reutersowi, że chcą poczekać, aż organy regulacyjne zakończą swój szerszy przegląd przed wniesieniem zarzutów przeciwko giełdzie takiej jak Binance lub osobom z nią związanym.

Departament Sprawiedliwości odmówił komentarza w tej sprawie.

Binance, zdecydowanie największa na świecie giełda kryptowalut, jest przedmiotem dochodzenia od zeszłego miesiąca. Firma, która jest również mniejszościowym udziałowcem Twittera, została poddana kontroli ze względu na swoje praktyki biznesowe.

Źródła mówią, że popularność Binance znacznie wzrosła od czasu bankructwa mniejszego rywala FTX w zeszłym miesiącu.

Zauważają również, że Binance jest jedną z niewielu giełd, które podjęły kroki w celu rozwiązania problemów bezpieczeństwa po serii ataków na giełdy kryptowalutowe w ostatnich miesiącach. Jednak Binance uderzył w Reutersa, nazywając ich raport "błędnym". Binance oskrażył Reutersa za celowe atakowanie platformy handlowej, a także biorąc na celownik funkcjonariuszy organów ścigania, którzy niestrudzenie pracowali w wysiłkach, aby kryptowaluty były bardziej bezpieczne dla wszystkich użytkowników.

Binance jest jedną z największych na świecie giełd kryptowalutowych z ponad 1 mld USD dziennego wolumenu obrotu według CoinMarketCap. Platforma odpowiada za około 15% całego globalnego wolumenu handlu bitcoinami i plasuje się w pierwszej piątce najbardziej aktywnych miejsc na świecie na podstawie danych z CryptoCompare. Giełda umocniła swoją dominację w handlu aktywami cyfrowymi, ponieważ jej mniejszy rywal FTX - który działał w Japonii - złożył wniosek o ochronę przed bankructwem w zeszłym miesiącu z powodu naruszenia bezpieczeństwa i ataków hakerskich.