Binance ogranicza usługi w Rosji

Reading time: 3 min

01/06/22

Binance ogranicza usługi w Rosji

Dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao zadeklarował, że giełdy kryptowalutowe, takie jak Binance, muszą przestrzegać sankcji.

Wojna pomiędzy Rosją, a Ukrainą sprawiła, że wiele podmiotów gospodarczych i finansowych postanowiło zawiesić swoją działalność na terenie Rosji. Binance również wprowadza sankcje. Jak one przebiegają i dlaczego zostały wdrożone? O tym piszemy poniżej!

Binance, a sankcje Unii Europejskiej

Wiadomo powszechnie, że UE nałożyła szereg sankcji na Rosję po rozpoczęciu konfliktu z Ukrainą. CEO Binance również zauważył, że giełdy kryptowalut muszą przestrzegać sankcji w podobny sposób, jak tradycyjne instytucje finansowe. Binance to największa na świecie giełda kryptowalut pod względem wolumenu. Mając świadomość ilu obywateli Rosji może transportować środki przy jej pomocy, platforma postanowiła wprowadzić poważne ograniczenia dla użytkowników w Rosji.

Jakie ograniczenia wprowadza Binance?

Binance oficjalnie ogłosiło nowe ograniczenia dla obywateli Rosji w taki sposób, że:

  • Zakaz handlowania przez osoby, które posiadają ponad 10 000 euro lub 10 800 USD.
  • Konta z ograniczeniami nie są już w stanie wpłacać ani handlować za pomocą portfeli spot.
  • Konta z ograniczeniami nie są już w stanie wpłacać ani handlować za pomocą kontraktów futures.
  • Konta z ograniczeniami nie są już w stanie wpłacać ani handlować za pomocą portfeli powierniczych Binance.

Ograniczenie dotyczy obywateli rosyjskich, osób fizycznych zamieszkałych w Rosji oraz osób prawnych z siedzibą w Rosji.
Oficjalny Komunikat brzmi następująco:
„Konta obywateli rosyjskich zamieszkałych poza Rosją zweryfikowane za pomocą dowodu, adresu, oraz rachunki obywateli rosyjskich lub osób fizycznych zamieszkałych w Rosji lub osób prawnych z siedzibą w Rosji, których łączna wartość na rachunkach nie przekracza 10 000 EUR, pozostaną nienaruszone i aktywne”
Osoby i podmioty objęte ograniczeniami z otwartymi pozycjami w kontraktach terminowych lub grających na instrumentach pochodnych będą miały 90 dni na zamknięcie swoich pozycji. Binance zauważył, że nowo przyjęte środki są „potencjalnie restrykcyjne dla zwykłych obywateli Rosji”.

Binance nie chce krzywdzić zwykłych obywateli

Dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao zadeklarował, że giełdy kryptowalutowe, takie jak Binance, muszą przestrzegać sankcji w podobny sposób, jak robią to tradycyjne instytucje finansowe. Podkreślił on także, że Binance „nie zamrozi kont milionów niewinnych użytkowników” z powodu zachodnich sankcji. UE oficjalnie zatwierdziła 8 kwietnia piąty pakiet środków ograniczających wobec Rosji, przyjmując szereg restrykcji wobec rosyjskiego rządu w odpowiedzi na jego działania przeciwko Ukrainie. Pakiet zawierał zakaz świadczenia „usług związanych z kryptowalutami o wysokiej wartości na rzecz Rosji”.
Polityka Binance jest bardziej stonowana, niż polityka krajów zachodnich, gdyż wprowadza ograniczenia jedynie do kwoty 10 000 euro. Można znaleźć w tym miejscu nawiązanie do AML, gdyż jest to właśnie kwota, której przekroczenie w trakcie transakcji może implikować zastosowanie procedur mających zapobiegać przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Jak długo będą trwały ograniczenia w świecie krypto? Miejmy nadzieję, że skończą się tak samo szybko, jak konflikt na Ukrainie.