Binance wprowadza BTC/PLN. Oznacza to wyjście do FIAT!

Reading time: 4 min

18/10/22

Binance wprowadza BTC/PLN. Oznacza to wyjście do FIAT!

Handel na takich parach walutowych powoduje konieczność rozliczenia się z fiskusem.

Wszyscy użytkownicy Binance w Polsce otrzymali powiadomienie o wprowadzeniu na giełdzie Binance par walutowych: BTC/PLN, ETH/PLN, BUSD/PLN. Co to oznacza w praktyce?

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Bartosza Milczarka z Cryptiony, aplikacji, która specjalizuje się w rozliczaniu podatku od kryptowalut.

Czy wprowadzenie par walutowych BTC/PLN, ETH/PLN, BUSD/PLN oznacza w praktyce, że każdy kto sprzeda BTC do PLN ma obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym?

Tak, handel na takich parach walutowych powoduje konieczność rozliczenia się z fiskusem. Rozliczenie handlu na parach walutowych do PLN jest łatwiejsze dla użytkownika, bowiem nie musi on przeliczać EUR/USD/GBP czy innej waluty fiat do PLN - wg kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zawarcia transakcji.

Kiedy powstaje obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym?

Obowiązek podatkowy powstaje w momencie wyjścia do fiat, czyli sprzedaży krypto za waluty fiducjarne tj. PLN, EUR, USD etc. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli w danym roku podatkowym dokonywaliśmy wyłącznie zakupu kryptowalut (za fiaty), to również należy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Wykazanie zakupu obniży dochód w roku, w którym nastąpi sprzedaż kryptowalut do fiatów. Wówczas podatek do zapłaty będzie od różnicy, a nie od całej kwoty sprzedaży.

Czy w przypadku wpłaty PLN bądź każdej innej waluty FIAT na giełdę należy to gdzieś zgłosić?

Wpłaty czy wypłaty z/na giełdę nie mają znaczenia. Liczą się zawarte transakcje fiat. Wiele osób sądzi, że skoro nie wypłacilo środków z giełdy to nie musi się rozliczać z Urzędem Skarbowym. Jednak obowiązek podatkowy powstaje już w momencie sprzedaży na giełdzie kryptowalut za fiaty.

Ile wynosi obecnie podatek jaki muszą rozliczyć inwestorzy kryptowalut?

Podatek od kryptowalut wynosi 19%, podobnie jak przypadku innych zysków kapitałowych np. od handlu na akcjach, ETF itd. Kryptowaluty rozliczamy na PIT-38 w sekcji E. Jest to sekcja przeznaczona wyłącznie do rozliczania walut wirtualnych. W polskich przepisach nie pojawia się pojęcie kryptowaluty, a właśnie waluty wirtualne. Po raz pierwszy definicja waluty wirtualnej pojawiła się w ustawie AML w 2018 roku. Warto jednak pamiętać, że przychodów z kryptowalut nie można łączyć z innymi źródłami np. stratami z akcji.

W jaki sposób obliczyć ten podatek?

Podatek od kryptowalut to podatek dochodowy, a więc wyliczamy go od osiągniętego dochodu - 19% od osiągniętego dochodu. Dochód to przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Najprościej mówiąc przychód to np. transakcje sprzedaży krypto za fiaty. Koszty uzyskania przychodu to np. transakcje zakupu krypto za fiaty, ale również opłaty transakcyjne. Kosztem nie jest np. prowizja pobrana z wpłatę lub wypłatę środków z giełdy. Tylko koszty bezpośrednio związane z zawieraniem transakcji fiat możemy zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodu. Kryptowaluty rozliczamy w ujęciu rocznym, a więc należy zsumować wszystkie przychody i koszty jego uzyskania z całego roku.

Do kiedy należy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?

Transakcje z danego roku należy rozliczyć do końca kwietnia następnego roku. Wyjątkiem jest sytuacja gdy ostatni dzień kwietnia jest dniem wolnym, wówczas czas na złożenie zeznania rocznego jest do następnego dnia roboczego następującego po tym dniu wolnym. Tak więc transakcje z roku 2022 należy rozliczyć do 2 maja 2023. 30 kwietnia 2023 to niedziela, a 1 maja 2023 jest świętem.

Co nowego w Cryptiony?

Aktualnie mamy niezwykle intensywny okres, w najbliższych miesiącach planujemy ekspansję zagraniczną. Aplikacja Cryptiony, nie będzie już tylko do rozliczeń w Polsce, ale także dla użytkowników z Wielkiej Brytanii. Dodatkowo całkowicie przeprojektowujemy aplikację, aby była znacznie wygodniejsza w użyciu i bardziej intuicyjna dla użytkowników. Poza tym oczywiście pracujemy nad nowymi integracjami z giełdami.