Bitcoin stworzony do rozliczeń nielegalnych interesów?

Reading time: 4 min

16/12/22

Bitcoin stworzony do rozliczeń nielegalnych interesów?

Skazany przestępca i były programista i kartelowy kingpin Paul Le Roux to tak naprawdę Satoshi Nakamoto, według Martina Shkreli

Kim jest Satoshi Nakamoto?

Kolejny kandydat na twórce Bitcoina

Historia twórcy blockchaina, Satoshi Nakamoto, jest jedną z najbardziej tajemniczych w przestrzeni kryptowalutowej. Tożsamość tego wynalazcy nigdy nie została potwierdzona, a istnieje wiele różnych teorii na temat tożsamości osoby, która wymyśliła bitcoina. Ostatnio Martin Shkreli stwierdził, że Paul Le Roux, były szef kartelu powiązanego z licznymi przestępstwami finansowymi, może być twórcą stojącym za Satoshi Nakamoto.

"Paul Le Roux to Satoshi."

W dniu 13 grudnia 2022 roku Shkreli opublikował post na swoim blogu Substack, a wpis na blogu nosi tytuł "Paul Le Roux to Satoshi." W poście Shkreli dzieli się adresem bitcoin “1Q2TW…” wraz z rozszyfrowaną wiadomością i podpisem opublikowanym. Wiadomość brzmi "Ta transakcja została dokonana przez Paula Leroux do Hala Finneya 12 stycznia 2009 roku #bitcoin." Adres "1Q2TW…" to ten sam adres, przez który Satoshi Nakamoto wysłał 10 bitcoinów 12 stycznia 2009 roku do Hala Finneya z bloku 9. Wiadomość zawiera również podpis dowodzący, że podpisujący ma dostęp do klucza prywatnego adresu "1Q2TW…".

Głośna odpowiedź społeczności krypto

W sekcji komentarzy Shkreli jest pytany o to, skąd wziął wiadomość, ale nie ujawnia tej informacji. Wielu komentatorów we wpisie na blogu Shkreliego krytykuje go za to, że nie podzielił się tym, skąd wziął wiadomość i zestaw podpisów. "Brak odpowiedzi na to pytanie - nawet poprzez krótkie stwierdzenie, jest bardzo wymowne" - napisała jedna osoba. “Widzimy, że Martin przeglądał komentarze” - dodała inny uzytkownik.

Post przedsiębiorcy biotechnologicznego przyciągnął uwagę społeczności Bitcoina. Peter Wuille, prominentny inżynier Bitcoin Core, stwierdził, że cały post nie potwierdza tożsamości Satoshi Nakamoto. Określa raczej fakt, że ktoś inny miał dostęp do klucza portfela Finneya.

Drobna niezgodność dat…

Z drugiej strony Greg Maxwell, stwierdził, że adres Finneya aktywnie wysyłał transakcje również długo po jego śmierci, co oznacza, że ktoś mógł mieć klucz portfela oraz klucz do rozszyfrowania wiadomości. Dodał on również, że typ podpisu używany przez Satoshi Nakamoto nie istniał do czasu, gdy Finney zrezygnował z rozwoju Bitcoina z powodu swojej niepełnosprawności, a zatem "został on przypuszczalnie stworzony przez kogoś, kto uzyskał klucze prywatne Hala po jego śmierci."

Maxwell kontynuował:

W 2011 roku Hal był głęboko niepełnosprawny i mógł używać komputera tylko z czyjąś pomocą. Do czasu stworzenia podpisanej wiadomości, nie były one powszechnie używane aż do lat następnych. Inni komentatorzy zwrócili uwagę, że ten adres był aktywny w 2017 roku, więc to daje oczywiste wyjaśnienie: Wiadomość nie została podpisana przez Hala, ale kogokolwiek, kto używa teraz jego kluczy.

Maxwell zauważył, że rodzina Finneyów została swego czasu zaatakowana przez wyłudzaczy, a ponadto zauważył, że niektóre bitcoiny Hala zostały sprzedane. "Możliwe, że zrobili to sprzedając po prostu klucze (lub cały portfel)- byłby to wygodny sposób, który nie wymagałby rozgryzienia, jak go używać"."

Bitcoin jako narzędzie rozliczeń kartelu

Paul Le Roux był szefem kartelu i byłym programistą. Został aresztowany w 2012 roku za pranie pieniędzy i inne przestępstwa, za które został skazany. Od tego momentu Paul większość czasu spędza w więzieniu z krótkimi przerwami na wolności, pomiędzy kolejnymi procesami.

Le Roux od wielu lat jest uważany za podejrzanego o Satoshi, a ludzie wierzą, że posiadał on techniczne know-how do stworzenia Bitcoina. Oznaczałoby to, że Bitcoin został stworzony do rozliczeń spraw związanych z nielegalnymi interesami Le Roux.

Kluczowe jest również zauważenie, że to nie pierwszy kandydat na Satoshiego Nakamoto, a bez solidnych dowodów nadal nie można potwierdzić tożsamości twórcy Bitcoina.