Bitcoin w końcu legalny w Nigerii?

Reading time: 3 min

20/12/22

Bitcoin w końcu legalny w Nigerii?

Nigeryjska Izba Reprezentantów ma zamiar przyjąć ustawę, która uczyniłaby Bitcoina legalnym.

Nadchodzi legalizacja Bitka w Nigerii!

Nigeryjski rząd uległ społeczeństwu i planuje zalegalizować kryptowaluty

Nigeryjska Izba Reprezentantów ma zamiar przyjąć ustawę, która zalegalizowałaby Bitcoina. Ruch ten jest odpowiedzią na trwający nacisk na regulacje dotyczące kryptowalut w tym kraju.

BTC był postrzegany jako instrument przeciwko inflacji przez wiele podmiotów na całym świecie, ale szczególnie dominował w Afryce. Zgodnie z raportem lokalnej nigeryjskiej gazety, Babangida Ibrahim, przewodniczący Komisji Izby Reprezentantów ds. Rynku kapitałowego i instytucji w Nigerii, stwierdził, że kraj jest gotowy do przyjęcia ustawy, która sprawi, że korzystanie z Bitcoina i kryptowalut w regionie będzie legalne. Ta wiadomość oznacza wiodący krok dla afrykańskiej gospodarki i może również stanowić przykład dla innych regulatorów w regionie.

Rząd próbował zakazać kryptowalut, ale Nigeryjczycy się nie dali

Co ciekawe, według raportu, projekt ustawy, który zostanie wprowadzony w najbliższej przyszłości, zmieni ustawę o inwestycjach i papierach wartościowych z 2007 roku, a w rezultacie uzna Bitcoin za legalny kapitał do inwestowania. W związku z tym, inwestorzy będą mogli wkrótce oficjalnie umieścić swoje pieniądze w kryptowalutach jako legalne aktywa kapitału. W świetle tego wydarzenia kluczowe jest, aby zauważyć, że Nigeria zakazała używania Bitcoina i innych kryptowalut w lutym 2021 roku. W tym czasie CBN nakazał nigeryjskim giełdom kryptowalutowym i dostawcom usług zaprzestanie działalności i nakazał bankom zamknięcie kont wszelkich osób lub podmiotów, u których stwierdzono zaangażowanie w działalność handlową. Adopcja mimo to nadal rosła po wprowadzeniu zakazu wskazując, że próby podjęte przez rząd Nigerii na początku, aby ograniczyć działalność kryptowalutową, były prawdopodobnie również bezowocne.

eNaira → eNaura

Rozporządzenie przychodzi w czasie, gdy Nigeryjczycy wykazali niewielkie zainteresowanie cyfrową walutą emitowaną przez bank centralny Nigerii, eNaira. W październiku, 12 miesięcy po tym, jak nigeryjskie CBDC została po raz pierwszy wprowadzona do użytku, wskaźnik adopcji wyniósł zaledwie 0,5%.

W tym roku w Nigerii nastąpił znaczny boom w obrocie bitcoinem w całym kraju, a także wzrost wskaźników adopcji. Według Chainalysis, adopcja Bitcoina w zachodnioafrykańskim kraju pobiła w tym roku rekordy. Największy wolumen handlu bitcoinami P2P odnotowano właśnie w Nigerii, według Bitcoin Magazine. Natomiast w okresie od stycznia do sierpnia ubiegłego roku wolumen handlu Bitcoinami w Nigerii był aż drugi w kolejności zaraz po Stanach Zjednoczonych. W tym okresie Nigeryjczycy byli bardziej skłonni niż mieszkańcy jakiegokolwiek innego kraju do wyszukiwania w google frazy Bitcoin.

Dolina Krzemowa kryptowalut w Nigerii

Przepisy zapewnią Bitcoinowi i innym kryptowalutom oficjalne uznanie, a także szczegółowo określą funkcje regulacyjne rządowych instytucji nigeryjskich w odniesieniu do kwestii związanych z walutami cyfrowymi. Faktem jest również, że Nigeria jest domem dla największej populacji Afryki, co może doprowadzić do znacznej adopcji, jeśli odpowiednie przepisy zostaną wprowadzone przez ustawodawców. Gubernator nigeryjskiego banku centralnego Godwin Emefiele stwierdził, że Nigeria jest daleko w tyle za innymi krajami pod względem regulacji kryptowalut. "Jak powiedziałem wcześniej podczas drugiego czytania, potrzebujemy wydajnego i tętniącego życiem rynku kapitałowego w Nigerii" - powiedział.