BlockFi złożył wniosek o upadłość! Kto następny po FTX?

Reading time: 3 min

28/11/22

BlockFi złożył wniosek o upadłość! Kto następny po FTX?

Umowa oznaczała, że BlockFi była finansowo uwikłana w FTX, a jej stabilność została rzucona w niepewność.

BlockFi, pożyczkodawca kryptowalutowy i firma świadcząca usługi finansowe, złożyła wniosek o upadłość w poniedziałek, stając się najnowszą firmą w branży kryptowalutowej, która została dotknięta przez bombę pogrążonej w kryzysie giełdy FTX.

BlockFi był w stanie upadku od wiosny, kiedy upadek kilku wpływowych firm kryptowalutowych popchnął rynek do paniki, wysyłając wartość kryptowalut, takich jak Bitcoin mocno w dół. W czerwcu FTX zgodził się zapewnić firmie linię kredytową o wartości 400 milionów dolarów, która według dyrektora generalnego BlockFi, Zaca Prince'a, zapewni "dostęp do kapitału, który dodatkowo wzmocni nasz bilans." Umowa dała również FTX opcję zakupu BlockFi.

Ale ta umowa oznaczała, że BlockFi była finansowo uwikłana w FTX, a jej stabilność została rzucona w niepewność w tym miesiącu po serii rewelacji na temat błędów korporacyjnych i podejrzanego zarządzania w FTX. Kilka dni po upadku giełdy, BlockFi zawiesił wypłaty, wyjaśniając, że miał "znaczącą ekspozycję" na FTX, w tym niewykorzystane kwoty z linii kredytowej i aktywa przechowywane na platformie FTX.

Kryptowalutowy pożyczkodawca BlockFi złożył wniosek o ogłoszenie upadłości z rozdziału 11 po tym, jak zmagał się z utrzymaniem się na powierzchni wśród niestabilnego rynku i kontroli regulacyjnej.

BlockFi, który ma siedzibę w Jersey City, N.J., został stworzony w 2017 roku i od zeszłego roku twierdził, że ponad 450 000 klientów detalicznych, którzy mogą uzyskać pożyczki w ciągu kilku minut, bez kontroli kredytowej. "Jesteśmy dopiero na początku tej historii", Flori Marquez, współzałożyciel BlockFi, powiedział The New York Times we wrześniu. Ale jego działalność przyciągnęła ścisłą kontrolę ze strony regulatorów.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w lutym osiągnęła ugodę o wartości 100 milionów dolarów z ramieniem BlockFi oferującym pożyczki w związku z błędami rejestracyjnymi, pierwszym od czasu, gdy regulator ostrzegł, że podejmie działania przeciwko firmom kryptowalutowym oferującym pożyczki, które nie zarejestrowały ich jako papierów wartościowych lub nie zarejestrowały się jako firmy inwestycyjne. S.E.C. stwierdził również, że BlockFi złożył fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia dotyczące poziomu ryzyka w swoim portfelu kredytowym i działalności kredytowej.

Ugoda S.E.C. miała dać BlockFi ścieżkę do rejestracji w S.E.C., co stanowiłoby również przykład dla innych pożyczkodawców kryptowalutowych, którzy działali za granicą i narażali konsumentów na ryzyko oszustwa lub złych praktyk biznesowych ze względu na luźne przepisy za granicą.