Bored Ape Yacht Club  recenzja

Reading time: 8 min

24/06/22

Bored Ape Yacht Club recenzja

Jeśli ktoś myślał, że Bored Apes Yacht Club miał po prostu szczęście, to powinien przeanalizować podejście firmy do budowania społeczności.

Jak cyfrowa małpa może być warta prawie 500 000 dolarów? Świat tokenizacji i NFT stale się rozwija. Nowe społeczności, dostęp do elitarnych grup społecznych – to tylko kilka przykładów wdrożeń NFT. Dlaczego projekt Boring Ape Yacht Club odnosi międzynarodowy sukces? Kto za nim stoi? O całym projekcie piszemy poniżej!

Co to jest Bored Ape Yacht ?

Branża NFT jest pełna niezrozumiałych zakupów, takich jak np. fakt, że Eminem kupił kreskówkową małpę za około 460 000 dolarów, co nie pomaga w zrozumieniu tego fenomenu. Jest to jedna z 10 000 małpek w kolekcji NFT zwanej Bored Ape Yacht Club. Pewnie się zastanawiasz, co to za klub? Dlaczego zwykłe zdjęcie jest tak drogie? Czy to kolejna bańka finansowa w przebraniu innowacji? Wyjaśniamy na czym rzecz polega. Jak wspomniano wcześniej, Bored Ape to zbiór 10 000 unikalnych NFT opartych na blockchainie Ethereum. Bored Ape, to projekt przedstawiający małpy o różnych cechach - niektóre są bardziej rzadsze, co czyni jest wartościowymi. Przykładowo - tylko 5% małp ma czerwone futro, a 3% ma kamizelki motocyklowe. Im bardziej unikatowe jest dane „dzieło”, tym jest ono cenniejsze. Ten rodzaj NFT to certyfikat własności klucz dostępu do elitarnej społeczności. Jeśli jesteś nowy w kupowaniu NFT, dowiedz się, co naprawdę posiadasz, dokonując tego typu inwestycji. Bored Ape to projekt wizjonerski na swój sposób o którym mówi cały świat. Każde z NFT pełni rolę swoistej karty członkowskiej dla tej elitarnej grupy i oferuje korzyści dostępne tylko dla osób powiązanych z tą technologią. Sprzedaż Małp na początku odbywała się na zasadzie pierwszeństwa. W momencie premiery ich cena była stabilna i wynosiła– 0,8 ETH lub około 190 USD. Ponieważ projekt szybko zdobył popularność i został wyprzedany, to teraz małpy są dostępne tylko na rynku wtórnym OpenSea, takim jak eBay dla NFT. Obecnie najniższa cena za małpę na stronie wynosi około 108 ETH, czyli około 368 000 USD!!

Twórcy Bored Ape Yacht Club

Bored Ape Yacht Club został utworzony w 2021 roku przez czterech założycieli za pośrednictwem swojej firmy Yuga Labs. Twórcy używają rysunkowych pseudonimów:

  • Gargamel,
  • Gordon Goner,
  • Emperor Tomato Ketchup
  • No Sass.

Z czasem anonimizacja została zmieniona i od niedawna znamy tożsamość twórców projektu. W lutym 2022 roku, kiedy BuzzFeed ujawnił tożsamość dwóch pierwszych dżentelmenów. Gargamel okazał się autorem i krytykiem książek Gregiem Solano, a Gordon Gorner był 35-letnim Williem Arrono. Obaj ujawnili swoją prawdziwą tożsamość na Twitterze i stronie internetowej Bored Ape. Następnie podobny krok został podjęty przez Emperora Ketchup i No Sass’a. W rozmowie z Rolling Stone założyciele powiedzieli, że czerpali inspirację na BAYC ze współczesnych NFT OG, takich jak CryptoPunks. W przypadku BAYC plan polega na połączeniu artystycznego elementu kolekcjonerów NFT z członkami społeczności, co zasadniczo daje właścicielowi NFT pewną użyteczność, a nie tylko tak zwaną kryptowalutę cool kid.

Bored Ape Yacht Club - cena

Dlaczego elektroniczna wersja małp posiada cenę z kosmosu? To ciekawe zagadnienie, gdyż nawet najbardziej elitarne kluby na świecie nie osiągają takich zawrotnych kwot!

Bored Ape Yacht Club - Użyteczność tokena

Dzieła Bored Ape są cenne nie tylko ze względu na ich tożsamość cyfrową, ale także ze względu na związane z nimi prawa komercyjne. Właściciele Bored Ape mogą nie tylko odsprzedać NFT z zyskiem na rynku wtórnym, ale także sprzedawać produkty uboczne w oparciu o tę sztukę. Jeden z właścicieli Bored Monkey założył dla niej konto na Twitterze, tworząc pełną historię, w której małpą była Jenkins, gospodyni jachtklubu. Jenkins jest uroczy, rozumie kryptowaluty i opowiada niesamowite historie – idealne połączenie dla niezwykle udanego konta na Twitterze. Historia kamerdynera jest tym bardziej ujmująca, że ​​jest on najtańszą małpą w kolekcji, co wpływa na jego charakter i pracę. Projekt osiągnął sukces, a we wrześniu 2021 r. Jenkins podpisał umowę z prawdziwą agencją marketingową w celu określenia możliwości publikowania książek, podcastów, filmów, telewizji i nie tylko. Będzie miał także własną biografię, napisaną częściowo przez bestsellerowego autora New York Times, Neila Straussa. Co ciekawe. Arizona Iced Tea kupiła Bored Ape Yacht Club NFT w sierpniu 2021 roku i wykorzystała go w materiałach marketingowych. Adidas zakupił również BAYC NFT w celu stworzenia oryginalnych postaci i historii związanych z marką.

Bored Ape Yacht Club i skalowanie

Ponieważ jest tylko 10 000 Bored Ape, to podaż tych dzieł NFT jest bardzo ograniczona. W połączeniu z dużym zainteresowaniem marką mamy do czynienia z wysoką dynamiką popytu/niskiej podaży, co nieuchronnie prowadzi do wzrostu cen. Ponadto niektóre nudne małpie awatary z tej samej kolekcji są rzadsze niż inne. Każda małpa jest wyjątkowa, z losowo wygenerowaną kombinacją 170 cech, takich jak:

  • kolory tła,
  • kolczyki,
  • mimika,
  • kapelusze,
  • ubrania i inne.

Ta wyjątkowość przyczynia się również do wysokiej wartości niektórych nudnych małp.

Bored Ape Yacht Club to produkt ekskluzywny

BAYC oferuje właścicielom Bored Ape korzyści w postaci ekskluzywnych treści, z których część znajduje się na szczegółowej mapie na stronie internetowej Bored Ape Yacht Club. Jest to lista rzeczy do zrobienia, którą założyciel zamierza ukończyć po osiągnięciu docelowego poziomu sprzedaży. Mając dziesiąty cel, jakim jest znalezienie „nowych sposobów na zabawę z przyjaciółmi”, BAYC jest bardziej kreatywny w swojej strategii budowania społeczności. Na przykład w czerwcu 2021 r. każdy właściciel Bored Ape może „zaadoptować” psiego towarzysza NFT za darmo (wystarczy zapłacić „gaz”, czyli opłatę za przetwarzanie transakcji na blockchainie Ethereum). Tak narodził się Boring Ape Kennel Club. Klub wykorzystał odsprzedaż tych psich towarzyszy, aby zebrać milion dolarów na schroniska dla zwierząt. Chociaż są one bezpłatne dla posiadaczy BAYC, to obecna cena minimalna dla Bored Ape Kennel Club wynosi 7,60 ETH, czyli około 9 120 USD. W sierpniu 2021 r. BAYC stworzyło kolejne 20 000 zmutowanych małp. Aby przyciągnąć nowych członków, wypuścili 10 000 za 3 ETH. Udało się — cały zestaw wyprzedał się w ciągu godziny, generując 96 milionów dolarów. Ale wszyscy właściciele Bored Ape otrzymali bezpłatny dostęp do 10 000 cyfrowych fiolek zmutowanej surowicy, których mogli użyć do wyhodowania nowych genetycznie zmodyfikowanych małp z istniejących Bored Ape. Dzięki temu mogą z zyskiem sprzedawać nowe NFT na rynku wtórnym.

APE Coin

W marcu 2022 r. BAYC uruchomił własną kryptowalutę APE Coin i rozdał $ape każdemu posiadaczowi BAYC i MAYC. Właściciele BAYC NFT będą mogli zebrać około 10 000 ApeCoins, co stanowi około 100 000 USD dla właściciela. Monety są już używane przez społeczność BAYC - Snop Dogg i Wiz Khalifa wydali ośmiościeżkowy mixtape NFT dla posiadaczy $APE. Ponadto BAYC zaczął organizować prawdziwe wydarzenia offline dla członków klubu, co stanie się coroczną tradycją. W listopadzie 2021 r. BAYC zorganizował swój pierwszy doroczny festiwal małp, który obejmował wystawę w galerii, konkurs kostiumów i imprezę na 1000 miejsc na prawdziwym jachcie na wybrzeżu Manhattanu. Lil Baby, The Strokes, Questlove, Beck, Chris Rock i Aziz Ansari niespodziewanie pojawiają się na ostatniej imprezie magazynu Brooklyn.

Znane osoby w Bored Ape Yacht Club

Jimmy Fallon, Post Malone, Mark Cuban, Paris Hilton, Snoop Dogg, Stephen Curry, Eminem i Shaquille O'Neal są właścicielami Bored Apes. Wszyscy wiemy, że zaangażowanie celebrytów w cokolwiek zwiększa zainteresowanie i cenę produktu. Dzięki dużemu udziałowi światowej sławy dziennikarzy, artystów i sportowców, Bored Ape stał się symbolem statusu. Choć Bored Ape Yacht Club nie są pierwszą serią NFT, to są jedną z nielicznych na rynku, która odniosła tak ogromny sukces. BAYC planuje przyznać prawa własności intelektualnej i komercjalizacji właścicielom CryptoPunków, podobnie jak właściciele Bored Ape. To nieuchronnie zwiększy popyt, co z kolei doprowadzi do wyższych cen NFT.

BAYC i co więcej?

BAYC niedawno pozyskał 450 milionów dolarów na rozwój własnego zdecentralizowanego projektu Metaverse o nazwie Otherside. Firma dąży do osiągnięcia „Ready-Player-One-Experience”, które łączy wirtualną rzeczywistość z prawdziwym życiem. Jeśli ich projekt Metaverse odniesie sukces, użyteczność produktów BAYC znacznie wzrośnie. Pojawia się wiele pytań o rentowność sektora NFT w przestrzeni kryptograficznej, ale działalność BAYC sprawiła, że ​​marka stała się czymś więcej niż tylko kolekcjonowaniem dzieł sztuki. Jeśli ktoś myślał, że Bored Apes Yacht Club miał po prostu szczęście, to powinien przeanalizować podejście firmy do budowania społeczności i zachęcania do uczestnictwa - to z pewnością spowoduje zmianę zdania na temat tego projektu.