Brazylia legalizuje płatności kryptowalutowe w całym kraju

Reading time: 2 min

01/12/22

Brazylia legalizuje płatności kryptowalutowe w całym kraju

Nowe prawo umożliwia również tworzenie licencji na platformy wymiany kryptowalut oraz na przechowywanie i zarządzanie kryptowalutami przez strony trzecie.

Brazylia uchwaliła prawo, które legalizuje płatności kryptowalutowe w całym kraju, ruch, który może znacznie zwiększyć adopcję walut cyfrowych w południowoamerykańskim narodzie.

Izba Deputowanych Brazylii, federalne ciało ustawodawcze, uchwaliło ramy regulacyjne, które legalizują wykorzystanie kryptowalut jako metody płatności w kraju. Chociaż czyni to znaczący postęp dla kryptowalut w Brazylii, ustawa nadal wymaga podpisu prezydenta Jaira Bolsonaro, aby mogła zostać uchwalona.

Po uchwaleniu prawa, rządowa gałąź wykonawcza musi zdecydować, który urząd będzie odpowiedzialny za nadzór. Nadal tokeny, które zostaną uznane za papiery wartościowe, pozostaną pod jurysdykcją brazylijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CVM).

Nowe prawo umożliwia również tworzenie licencji na platformy wymiany kryptowalut oraz na przechowywanie i zarządzanie kryptowalutami przez strony trzecie. Ponadto prawo będzie wymagać od giełd wyraźnego rozróżnienia między funduszami firmowymi i użytkowymi, aby uniknąć kolejnego incydentu, takiego jak upadek FTX.

Jeszcze w czerwcu wydano podobny wniosek, aby umożliwić Brazylijczykom korzystanie z kryptowalut jako środka płatniczego i chronić ich klucze prywatne przed zajęciem przez sądy. Wniosek ma na celu uczynienie aktywów kryptowalutowych środkiem wymiany i "instrumentem dostępu" do towarów, usług lub inwestycji. Tymczasem, podczas gdy upadek FTX wpłynął na wiele sektorów w przestrzeni kryptowalutowej, nie wpłynie na codzienne korzystanie z kryptowalut przez Brazylijczyków według Thiago Césara, dyrektora generalnego Transfero Group, który jest ściśle związany z brazylijskim ekosystemem kryptowalutowym.