Brazylia reguluje krypto

Reading time: 2 min

01/06/22

Views: 20

Brazylia reguluje krypto

Zgodnie z systemem zaproponowanym przez senat w ustawie, za prawodawstwo dotyczące kryptowalut odpowiadałaby władza wykonawcza rządu.

Brazylia, największy kraj Ameryki Południowej, jako ostatnia reguluje kryptowaluty. W środę brazylijski senat uchwalił ustawę regulującą kryptowaluty w kraju. Projekt ustawy ma na celu stworzenie ram regulacyjnych dla krajowego przemysłu kryptograficznego. Jak to wpłynie na kryptowaluty i jakie założenie ma ten kraj? O tym piszemy poniżej!

Dlaczego zmieniane są przepisy?

Zgodnie z systemem zaproponowanym przez senat w ustawie, za prawodawstwo dotyczące kryptowalut odpowiadałaby władza wykonawcza rządu. Ponadto władza wykonawcza miałaby możliwość stworzenia nowego regulatora kryptowalut lub przekazania jurysdykcji Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CVM) lub Brazylijskiemu Bankowi Centralnemu (BC). Co więcej, proponowane przepisy mają również na celu przyciągnięcie firm kryptograficznych do kraju. Prawodawcy planują zwolnienie górników Bitcoin z wszelkich opłat importowych na maszyny górnicze ASIC, aby zachęcić ich do założenia sklepu w Brazylii. Brazylia dąży również do wejścia do gry CBDC, podobnie jak wiele innych krajów na całym świecie. Warto wspomnieć, że zgodnie z informacjami banku centralnego Brazylii proces CBDC miałby się rozpocząć w 2022 roku.

Co w ustawie?

Ustawa zagłębia się również w to, co oznaczałaby kara, jeśli chodzi o przestępstwa związane z kryptowalutami. Kilku senatorów, w tym autor ustawy, senator Arns, skupił dyskusję na odpowiednich sankcjach nadawanych za przestępstwa kryptograficzne, w szczególności oszustwa. Senator Arns uważa, że ​​kara powinna być proporcjonalna do kwoty oszustwa, prania brudnych pieniędzy i innych przestępstw popełnianych w białych kołnierzykach.
Co ciekawe, nie jest to pierwszy raz, kiedy ustawa o kryptowalutach była debatowana na posiedzeniu senatu w Brazylii. Otóż w 2015 r. zastępca federalny Aureo Ribeiro po raz pierwszy wprowadził przepisy dotyczące kryptowalut. Ustawa musi najpierw zostać uchwalona przez Izbę Deputowanych, zanim prezydent Jair Bolsonaro podpisze ją jako prawo. Oczekuje się, że nastąpi to do końca 2022 roku. Miejmy nadzieję, że ten kraj jako jeden z ostatnich w Ameryce Łacińskiej zalegalizuje i unormuje krypto.