
Reading time: 4 min
01/06/22
Brytyjczycy regulują stablecoiny
Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii ogłosiło, że dokona regulacji prawnej niektórych kryptowalut celem polepszenia współpracy z podmiotami, które specjalizują się w tym sektorze. Samym założeniem regulacji jest doprowadzenie do tego, by „stablecoiny” stały się uznanymi formami płatności za towary i usługi. Stablecoins są zaprojektowane tak, aby mieć sztywną wartość powiązaną z tradycyjnymi walutami (fiaty) lub aktywami, takimi jak złoto. W przeciwieństwie do tradycyjnych krypto nie ulegają takim wahaniom.
Regulacja stablecoinów w trakcie konsuultacji
Ministerstwo Skarbu poinformowało również, że planuje przeprowadzić konsultacje ze specjalistami od krypto w sprawie regulacji wielu stablecoinów. Dopiero potem nastanie odpowiednia legislacja projektu.„Chcemy zobaczyć firmy kryptowalutowe przyszłości – i tworzone przez nie miejsca pracy – tutaj, w Wielkiej Brytanii, a poprzez skuteczne regulacje możemy dać im pewność, której potrzebują, aby mogli się rozwijać i inwestować w perspektywie długoterminowej” – uważa Kanclerz Rishi Sunak.Skarb Państwa nie potwierdził jeszcze, które stablecoiny będą regulowane. Chodzą plotki, że temat z pewnością dotyczy Tethera i Binance USD. Warto zaznaczyć, że stablecoiny są obecnie używane w Stanach Zjednoczonych w celu ułatwienia handlu, pożyczania lub wymieniania wszelkich aktywów online.
Kontrowersje i problemy stablecoinów
Niestety stablecoiny nie są pozbawione kontrowersji. Tether, firma z siedzibą w Hongkongu, stanęła przed pytaniami dotyczącymi swoich praktyk biznesowych i została ukarana grzywną w wysokości 41 mln USD w 2021 r. przez amerykańską Komisję ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarów za rzekome błędne przedstawianie swoich rezerw. Wielka Brytania tym się nie przejmuje i uznaje, że odpowiednie prawo zapewni bezpieczeństwo konsumentom, którzy chcą używać ich do transakcji. Dzięki temu mogą być przedmiotem handlu, służyć do kupna towaru, czy usług. Podlegają wymianie za pośrednictwem transakcji „peer-to-peer”, co oznacza, że nie są w nie zaangażowane banki ani inne osoby trzecie. Niestety gwałtowne wahania wartości niektórych kryptowalut skłoniły organy regulacyjne do ogłaszania ostrzeżeń, że stanowią one ryzyko utraty kapitału. Jednak coraz częściej są wykorzystywane w dobrej wierze i inwestują w nie duże firmy finansowe.
NFT, a Wielka Brytania
Oddzielnie Ministerstwo Skarbu poinformowało, że tego lata poprosi Mennicę Królewską o utworzenie tokena niewymienialnego (NFT). NFT to aktywa, które można kupować i sprzedawać, lecz nie są one fizycznie namacalne. Tokeny cyfrowe, które pojawiły się w 2014 roku, można traktować jako certyfikaty własności wirtualnych lub fizycznych aktywów. NFT mają unikalny podpis cyfrowy, co oznacza, że nie można ich kopiować ani replikować.
Brytyjski minister usług finansowych John Glen powiedział, że: „Wielka Brytania dostrzegła ogromny potencjał w kryptowalutach i miała szczegółowy plan wykorzystania zalet technologii blockchain i wspierania rozwoju najlepszego na świecie ekosystemu kryptograficznego. Jak wygląda przyszłość kryptowalut w Wielkiej Brytanii? Nikt nie wie na pewno […]Uważamy jednak, że czyniąc ten kraj przyjaznym miejscem dla kryptowalut, możemy przyciągnąć inwestycje i wygenerować nowe miejsca pracy dla obywateli” – twierdzi John Glen
Finanse i środowisko
Organy regulacyjne ścigają się, żeby opracować zasady zarządzania kryptowalutami w obawie przed tym, że ich rosnąca popularność wyprze klasyczną bankowość.
W grudniu wiceprezes Banku Anglii powiedział, że chociaż tylko około 0,1% bogactwa Wielkiej Brytanii jest obecnie przechowywanych jako aktywa cyfrowe, to odsetek ten szybko rośnie. Sir Jon Cunliffe powiedział w BBC, że gwałtowny spadek wartości kryptowalut może wywołać efekt domina. Niestety proces generowania cyfrowych coinów za pośrednictwem banków i ich potężnych komputerów (mining), jest również bardzo energochłonny. Ostatnie badania sugerują, że Bitcoin generuje teraz emisję dwutlenku węgla porównywalną z Grecją.
Glen przyznał, że istnieją obawy dotyczące wpływu “górnictwa” na środowisko i powiedział, że rząd „będzie uważnie przyglądał się zużyciu energii związanym z niektórymi technologiami kryptograficznymi”.
Niemniej jednak regulacja przez Wielką Brytanię Stablecoinów to znaczny krok w stronę ogólnej akceptacji kryptowalut przez ten kraj. Być może Unia Europejska również odniesie się do tej sytuacji? O tym przekonamy się niebawem!