Brytyjczycy regulują stablecoiny

Reading time: 4 min

01/06/22

Brytyjczycy regulują stablecoiny

Co Wielka Brytania sądzi na temat stablecoinów? Czy warto je regulować? O tym piszemy poniżej!

Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii ogłosiło, że dokona regulacji prawnej niektórych kryptowalut celem polepszenia współpracy z podmiotami, które specjalizują się w tym sektorze. Samym założeniem regulacji jest doprowadzenie do tego, by „stablecoiny” stały się uznanymi formami płatności za towary i usługi. Stablecoins są zaprojektowane tak, aby mieć sztywną wartość powiązaną z tradycyjnymi walutami (fiaty) lub aktywami, takimi jak złoto. W przeciwieństwie do tradycyjnych krypto nie ulegają takim wahaniom.

Regulacja stablecoinów w trakcie konsuultacji

Ministerstwo Skarbu poinformowało również, że planuje przeprowadzić konsultacje ze specjalistami od krypto w sprawie regulacji wielu stablecoinów. Dopiero potem nastanie odpowiednia legislacja projektu.„Chcemy zobaczyć firmy kryptowalutowe przyszłości – i tworzone przez nie miejsca pracy – tutaj, w Wielkiej Brytanii, a poprzez skuteczne regulacje możemy dać im pewność, której potrzebują, aby mogli się rozwijać i inwestować w perspektywie długoterminowej” – uważa Kanclerz Rishi Sunak.Skarb Państwa nie potwierdził jeszcze, które stablecoiny będą regulowane. Chodzą plotki, że temat z pewnością dotyczy Tethera i Binance USD. Warto zaznaczyć, że stablecoiny są obecnie używane w Stanach Zjednoczonych w celu ułatwienia handlu, pożyczania lub wymieniania wszelkich aktywów online.

Kontrowersje i problemy stablecoinów

Niestety stablecoiny nie są pozbawione kontrowersji. Tether, firma z siedzibą w Hongkongu, stanęła przed pytaniami dotyczącymi swoich praktyk biznesowych i została ukarana grzywną w wysokości 41 mln USD w 2021 r. przez amerykańską Komisję ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarów za rzekome błędne przedstawianie swoich rezerw. Wielka Brytania tym się nie przejmuje i uznaje, że odpowiednie prawo zapewni bezpieczeństwo konsumentom, którzy chcą używać ich do transakcji. Dzięki temu mogą być przedmiotem handlu, służyć do kupna towaru, czy usług. Podlegają wymianie za pośrednictwem transakcji „peer-to-peer”, co oznacza, że ​​nie są w nie zaangażowane banki ani inne osoby trzecie. Niestety gwałtowne wahania wartości niektórych kryptowalut skłoniły organy regulacyjne do ogłaszania ostrzeżeń, że ​​stanowią one ryzyko utraty kapitału. Jednak coraz częściej są wykorzystywane w dobrej wierze i inwestują w nie duże firmy finansowe.

NFT, a Wielka Brytania

Oddzielnie Ministerstwo Skarbu poinformowało, że tego lata poprosi Mennicę Królewską o utworzenie tokena niewymienialnego (NFT). NFT to aktywa, które można kupować i sprzedawać, lecz nie są one fizycznie namacalne. Tokeny cyfrowe, które pojawiły się w 2014 roku, można traktować jako certyfikaty własności wirtualnych lub fizycznych aktywów. NFT mają unikalny podpis cyfrowy, co oznacza, że ​​nie można ich kopiować ani replikować.
Brytyjski minister usług finansowych John Glen powiedział, że: „Wielka Brytania dostrzegła ogromny potencjał w kryptowalutach i miała szczegółowy plan wykorzystania zalet technologii blockchain i wspierania rozwoju najlepszego na świecie ekosystemu kryptograficznego. Jak wygląda przyszłość kryptowalut w Wielkiej Brytanii? Nikt nie wie na pewno […]Uważamy jednak, że czyniąc ten kraj przyjaznym miejscem dla kryptowalut, możemy przyciągnąć inwestycje i wygenerować nowe miejsca pracy dla obywateli” – twierdzi John Glen

Finanse i środowisko

Organy regulacyjne ścigają się, żeby opracować zasady zarządzania kryptowalutami w obawie przed tym, że ich rosnąca popularność wyprze klasyczną bankowość.
W grudniu wiceprezes Banku Anglii powiedział, że chociaż tylko około 0,1% bogactwa Wielkiej Brytanii jest obecnie przechowywanych jako aktywa cyfrowe, to odsetek ten szybko rośnie. Sir Jon Cunliffe powiedział w BBC, że gwałtowny spadek wartości kryptowalut może wywołać efekt domina. Niestety proces generowania cyfrowych coinów za pośrednictwem banków i ich potężnych komputerów (mining), jest również bardzo energochłonny. Ostatnie badania sugerują, że Bitcoin generuje teraz emisję dwutlenku węgla porównywalną z Grecją.
Glen przyznał, że istnieją obawy dotyczące wpływu “górnictwa” na środowisko i powiedział, że rząd „będzie uważnie przyglądał się zużyciu energii związanym z niektórymi technologiami kryptograficznymi”.
Niemniej jednak regulacja przez Wielką Brytanię Stablecoinów to znaczny krok w stronę ogólnej akceptacji kryptowalut przez ten kraj. Być może Unia Europejska również odniesie się do tej sytuacji? O tym przekonamy się niebawem!