Brytyjski FCA wydał ostrzeżenie konsumenckie przeciwko giełdzie FTX

Reading time: 3 min

19/09/22

Brytyjski FCA wydał ostrzeżenie konsumenckie przeciwko giełdzie FTX

Oprócz obowiązku rejestracji w FCA, firmy te muszą przestrzegać ścisłych wymogów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy określonych w przepisach.

Brytyjski Financial Conduct Authority (FCA) wydał ostrzeżenie konsumenckie przeciwko giełdzie instrumentów pochodnych kryptowalut FTX za działanie w jurysdykcji Wielkiej Brytanii bez zezwolenia.

W oświadczeniu FCA stwierdził, że "prawie wszystkie firmy i osoby oferujące, promujące lub sprzedające usługi lub produkty finansowe w Wielkiej Brytanii muszą być przez nas autoryzowane lub zarejestrowane", a FTX "nie jest przez nas autoryzowany i jest skierowany do osób w Wielkiej Brytanii."

FCA ostrzegł również konsumentów w odniesieniu do produktów finansowych oferowanych przez FTX, stwierdzając, że "Wszelkie inwestycje, których dokonujesz z tymi firmami, są na twoje własne ryzyko. Jeśli sprzedano Ci produkt finansowy z firmy, której nie regulujemy, poinformuj nas o swoim doświadczeniu, abyśmy mogli podjąć działania."

W oświadczeniu powiedzieli: "Jesteśmy zaniepokojeni, że FTX nie tylko kieruje się do konsumentów w Wielkiej Brytanii, ale także promuje się poprzez wprowadzające w błąd materiały promocyjne, które fałszywie twierdzą, że są przez nas regulowane. Dlatego ostrzegamy konsumentów, aby uważali na wszelkie nieuregulowane firmy twierdzące, że oferują usługi, które regulujemy."

Starając się zapewnić, że firmy działające w Wielkiej Brytanii spełniają najnowsze standardy AML, FCA opracowuje listę firm zajmujących się aktywami cyfrowymi, które zarejestrowały się i przestrzegały przepisów dotyczących prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i przekazywania funduszy od sierpnia 2020 roku. Na dzień dzisiejszy 37 firm na tej liście obejmuje między innymi giełdy kryptowalut Gemini, Kraken, Galaxy Digital i eToro.

Oprócz obowiązku rejestracji w FCA, firmy te muszą przestrzegać ścisłych wymogów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy określonych w przepisach. FCA stwierdza, że "firmy, które nie zaprzestały działalności handlowej są narażone na ryzyko podlegania karnym i cywilnym uprawnieniom egzekucyjnym FCA."

Regulator zauważa również w swoim wpisie na blogu dotyczącym tego rozwoju, że każda firma, która nie w pełni przestrzegała przepisów AML, może podlegać działaniom egzekucyjnym ze strony swojego zespołu sankcji karnych lub zespołu sankcji cywilnych (w tym grzywny).

FCA dało jasno do zrozumienia, że zamierza zająć twarde stanowisko wobec firm kryptowalutowych działających w Wielkiej Brytanii bez ich zgody. Jednak wiele giełd kryptowalutowych nadal działało w Wielkiej Brytanii bez ubiegania się o zgodę FCA - w tym jedna z największych giełd kryptowalutowych na świecie: Binance.