Celsius blokuje wypłaty kryptowalut

Reading time: 4 min

15/06/22

Celsius blokuje wypłaty kryptowalut

Jedna z najpotężnejszych firm pożyczkowych krypto blokuje kapitał. Z jakich przyczyn?

Wiodące kryptowaluty bitcoin i ether zanurkowały po tym, jak firma pożyczająca kryptowaluty, która obiecała ogromne zyski dla graczy i nagle zamroziła wypłaty, powołując się na niestabilność rynku. Dlaczego tak się stało? O tym piszemy poniżej!

Celsius składa wyjaśnienia

W oświadczeniu opublikowanym w Internecie w poniedziałek, amerykańska firma Celsius poinformowała 1,8 miliona swoich klientów, że natychmiast zawiesza wypłaty, swapy i przelewy między kontami z powodu "ekstremalnych warunków rynkowych". Celsius pozwala użytkownikom deponować różne kryptowaluty w zamian za oprocentowanie znacznie wyższe niż oferują banki. "Podejmujemy to niezbędne działanie dla dobra całej naszej społeczności w celu ustabilizowania płynności i operacji. Zależy nam na dokonywaniu wszelkich działań, które przyczynią się do zachowania i ochrony aktywów" - czytamy w oświadczeniu firmy Celsius, która została wyceniona na 3,25 mld USD (4,6 mld USD) w ramach podniesienia kapitału pod koniec ubiegłego roku. Firma twierdzi, że posiada nada aktywa, pracuje nad wypełnieniem zobowiązań, a klienci będą otrzymywać nagrody podczas zamrożenia kapitału.

Celsius mrozi kapitał, a kryptowaluty pikują

Bitcoin i Ethereum, które w tym roku zostały zmiażdżone w wyniku szerszej akcji technologicznych spowodowanej rosnącą inflacją i stopami procentowymi oraz końcem pandemii, gwałtownie spadły. W ciągu dnia Bitcoin spadł o 16% i jest notowany na poziomie około 23 200 USD, a Ether jest o 18,5% słabszy i jego cena wynosi 1 226 USD. Ruch Celsiusa jest echem niedawnego upadku innego projektu kryptowalutowego, znanego jako Terra/Luna. Choć obie te kryptowaluty różnią się pod wieloma względami, to są podobne, ponieważ wiele osób kupiło Terra/Lunę, gdyż mogli uzyskać dostęp do stóp procentowych w wysokości 20 %. Celsius oferuje oprocentowanie w wysokości do 18% w skali roku dla depozytów niektórych tokenów. Co ciekawe - nawet po zamrożeniu wypłat, Celsius wciąż obiecywał użytkownikom w innych miejscach swojej strony, że mogą "wymienić lub wycofać swoje kryptowaluty w dowolnym momencie, bez żadnych opłat" i że są one "bezpieczne na zawsze". Według danych firmy Morningstar, straty bitcoina w tym roku wynoszą około 45%, podczas gdy Ethereum spadło o około 63%.

Kryptowaluty w ogniu krytyki

Krytycy oskarżają ekosystem kryptowalut o promowanie tokenów o niewielkiej lub żadnej wartości wewnętrznej, co sprawia, że są to aktywa wysoce spekulacyjne, które mogą w krótkim czasie doprowadzić do szybkich spadków. Tymczasem zwolennicy kryptowalut upierają się, że systemy kryptowalutowe pozwolą na decentralizację finansów, co pomoże chronić konsumentów przed bankami i przynosi inne korzyści w dłuższej perspektywie. Firma Celsius już wcześniej przyjęła lekceważące podejście do sceptyków. Tydzień temu, 8 czerwca, wydała oświadczenie zatytułowane "Damn the Torpedoes, Full Speed Ahead", którego treść jest następująca: "W tym trudnym okresie niefortunne jest to, że znane podmioty szerzą dezinformację i zamieszanie. Próbują oni bezskutecznie powiązać firmę Celsius z upadkiem projektu Luna i fałszywie twierdzić, że Celsius poniósł w związku z tym znaczne straty". Musimy pamiętać o tym, że sam projekt Terra/Luna, wraz z protokołem pożyczkowym o nazwie Anchor, miał być dla użytkowników bezpiecznym sposobem na uzyskanie wysokich stóp procentowych, ponieważ zawierał "stablecoina", który miał być wymienialny na dolary amerykańskie po kursie jeden do jednego. Kiedy to powiązanie zostało złamane przez dużą wyprzedaż, użytkownicy spanikowali i uciekli, co doprowadziło do hiperinflacji innego tokena i ostateczną dewaluację całego projektu.Celsius również na tym stracił. Wartość tokena kryptowaluty Celsius spadła o około 25 procent w ciągu dnia.

Czy użytkownicy platformy odzyskają zainwestowany kapitał? Niewiadomo. Miejmy nadzieje, że aktualny kryzys na rynku się unormuje, a Celsius jest na tyle poważnym graczem, że zadba o swoich klientów.