Cena Bitcoina spada do 31 000 USD!

Reading time: 3 min

01/06/22

Cena Bitcoina spada do 31 000 USD!

Na chwilę obecną bitcoin pozostaje silnie skorelowany z szerszymi warunkami gospodarczymi, co sugeruje, że droga jego kursu w przyszłości może być wyboista.

Cena BTC osiąga najniższy poziom w 2022 r. Istnieje pewne amerykańskie powiedzenie, że kiedy pada, to leje. W dniu dzisiejszym zdobywa ono popularność na rynku kryptowalut, gdyż kolejny dzień z rzędu BTC odnotowuje jeszcze większe spadki. Co jest przyczyną krachu? Czy można go zrozumieć?

BTC wyjątkowo słaby

Dane pokazują, że wyprzedaż BTC w dniu 9 maja nasiliła się wraz z postępem dnia handlowego, gdy Bitcoin osiągnął dzienne minimum na poziomie 31 000 USD. Co wpłynęło na tak słaby kurs bitcoina? Między innymi to, że przez ostatnie kilka miesięcy walczono o ustanowienie solidnego poziomu wsparcia. Analizując sytuację można zauważyć, że cena bitcoina spadła o 50 %, gdy porównamy ją z rekordową wartością, która przypadała na listopad 2021 r. Co ciekawe – firma Glassnode, zajmująca się analizą blockchaina, zauważyła w niedawnym raporcie, że spadek ten „pozostaje niewielki w porównaniu z ostatecznymi dołkami poprzednich rynków bessy Bitcoin”. Rentowność sieci również spadła do poziomów podobnych do tych, które obserwowaliśmy na przełomie 2018 i 2019-2020 na rynkach bessy.

Powiązanie bitcoina z gospodarką

Na chwilę obecną bitcoin pozostaje silnie skorelowany z szerszymi warunkami gospodarczymi, co sugeruje, że droga jego kursu w przyszłości może być wyboista. Ogólna kapitalizacja rynkowa kryptowalut wynosi obecnie 1,467 bilionów dolarów, a stopa dominacji Bitcoina wynosi 41,7%.

DeFi, a wartość BTC

Bez wątpienia jesteśmy świadkami rozwoju branży zdecentralizowanych finansów. W związku z tym udział bitcoina w światowym rynku kryptowalut znacząco stracił na wartości w porównaniu np. do ethereum. Według wielu analityków w 2023 roku wartość bitcoina nadal będzie spadać, gdyż potencjalni inwestorzy upatrują zysków w mniejszych krypto. Ten rok może jeszcze przynieść pozytywne informacje dla ethereum, solany, polkadot i cardano. Carol Alexander – Profesor na Uniwersytecie Sussex z branży finansów i ekonomii wskazuje, że: “inwestorzy detaliczni zaczynają zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z handlem bitcoinem, zwłaszcza w nieuregulowanych miejscach, co sprawia, że przerzucą się oni na inne tokeny, należące do blockchainów, które faktycznie służą istotnej i fundamentalnej roli w zdecentralizowanych finansach. Przewiduję, że za rok o tej samej porze, kapitalizacja rynkowa bitcoina będzie o połowę mniejsza niż łączna kapitalizacja monet powiązanych z inteligentnymi kontraktami, takimi jak ethereum, czy solana” .
Pamiętajmy, że tylko w maju 2022 r. przekroczono pulę 200 mld USD w depozytach usług związanych z DeFi! Nic dziwnego, że BTC odnotowało kryzys, ponieważ wiele osób postanowiło zainwestować kapitał m.in. w smart contracts.