Chiński WeChat zakazuje kont związanych z kryptowalutami i NFT

Reading time: 3 min

22/06/22

Views: 19

Chiński WeChat zakazuje kont związanych z kryptowalutami i NFT

Popularne platformy, takie jak WeChat i WhaleTalk, należące do grupy Ant, dystansują się od technologii od marca, po tym, jak obie zaczęły usuwać lub ograniczać konta.

Jedna z najpopularniejszych platform do komunikacji w Azji banuje konta użytkowników, którzy są w jakikolwiek sposób powiązani z NFT. WeChat, największa platforma mediów społecznościowych w Chinach, zaktualizowała swoje zasady, aby banować konta, które zapewniają dostęp do usług związanych z kryptowalutami lub tokenami niezbywalnymi (NFT). Zgodnie z nowymi wytycznymi, konta związane z emisją, handlem i finansowaniem kryptowalut i NFT zostaną ograniczone lub zakazane i będą zaliczane do kategorii "nielegalnego biznesu". Skąd taka decyzja? Czy istnieje rozwiązanie tej sytuacji? O tym piszemy poniżej!

Chiny penalizują NFT

Polityka banowania kont obejmuje również wtórny obrót NFT. Posunięcie to zostało podkreślone przez pochodzącego z Hongkongu reportera wiadomości kryptowalutowych Wu Blockchain (Colin Wu) w poniedziałek, ponieważ zwrócił uwagę na znaczenie tego działania, biorąc pod uwagę, że WeChat ma ponad 1,1 miliarda codziennych użytkowników w Chinach. Jeśli chodzi o kary, nowa polityka stanowi, że po wykryciu takich naruszeń, platforma publiczna WeChat, w zależności od wagi naruszeń, nakaże właścicielom kont naprawę w określonym czasie potencjalnej szkody i ograniczy niektóre funkcje konta, dopóki konto nie zostanie zbanowane na stałe.

Legislacja w toku

Rząd chiński wprowadził stopniowy zakaz dla lokalnego sektora kryptowalutowego w okresie od maja do września ubiegłego roku. Jednak biorąc pod uwagę czas najnowszej aktualizacji polityki WeChat, może to sugerować, że od tego czasu platforma pozwalała niektórym działaniom kryptowalutowym pozostać niezauważonymi. Co więcej, w kraju nadal istnieje szara strefa regulacyjna dotycząca NFT, ponieważ aktywa te można nabyć w fiatach. Mimo to, firmy i platformy zazwyczaj nie dopuszczają do obrotu wtórnego, aby uniknąć potencjalnych problemów z przestrzeganiem przepisów w związku z finansjalizacją technologii.

Kto jest przeciwny kryptowalutom i NFT w Chinach?

Chińskie Stowarzyszenie Bankowości, Chińskie Stowarzyszenie Finansowania Internetu oraz Chińskie Stowarzyszenie Papierów Wartościowych wydały w kwietniu wspólne oświadczenie, w którym ostrzegają społeczeństwo przed "ukrytym ryzykiem" związanym z inwestowaniem w te aktywa. Popularne platformy, takie jak WeChat i WhaleTalk, należące do grupy Ant, dystansują się od technologii od marca, po tym, jak obie zaczęły usuwać lub ograniczać platformy NFT ze swoich sieci z powodu braku jasności przepisów i obawy przed procesami ze strony Pekinu. Pomimo tego, lokalne media podały ostatnimi czasy dane, z których wynika, że liczba cyfrowych platform kolekcjonerskich w Chinach wzrosła do ponad 500, co oznacza pięciokrotny wzrost od lutego 2022 roku. Czy bankowość Chin i polityka tego rządu zniszczy NFT? Miejmy nadzieję, że nie.