Chiński wywiad rzekomo próbował przekupić urzędnika USA Bitcoinami

Reading time: 3 min

25/10/22

Chiński wywiad rzekomo próbował przekupić urzędnika USA Bitcoinami

Prokuratorzy federalni oskarżyli Chińczyka o próbę przekupienia pracownika Federalnego Biura Śledczego FBI.

Departament Sprawiedliwości USA oskarżył dwóch oficerów chińskiego wywiadu o próbę przekupienia pracownika rządu USA kwotą 61 000 USD w Bitcoinach, aby wykraść dokumenty związane z dochodzeniem w sprawie chińskiego giganta technologicznego Huawei.

DOJ twierdzi, że operacja rozpoczęła się w 2019 roku, gdy dwaj oficerowie wywiadu podeszli do pracownika rządowego, który był podwójnym agentem pracującym dla Federalnego Biura Śledczego. Według komunikatu Departamentu Sprawiedliwości USA, Guochun He i Zheng Wang rzekomo chcieli wykraść pliki i inne informacje z biura prokuratora USA dla Wschodniego Dystryktu Nowego Jorku. Dokumenty, o które rzekomo chodziło obu oficerom, są związane z trwającym federalnym śledztwem i ściganiem globalnej firmy telekomunikacyjnej, znanej w aktach jako Company-1, z siedzibą w Chińskiej Republice Ludowej. Wall Street Journal osobno potwierdził, że firmą tą był Huawei.

Departament Sprawiedliwości nie będzie tolerował prób podważenia przez jakąkolwiek obcą władzę rządów prawa, na których opiera się nasza demokracja - powiedział prokurator generalny USA Merrick Garland podczas konferencji prasowej ogłaszającej aresztowanie dwóch operatorów.

Prokuratorzy federalni oskarżyli Chińczyka o próbę przekupienia pracownika Federalnego Biura Śledczego (FBI) w celu uzyskania informacji o dochodzeniach FBI w sprawie jego firmy, która była powiązana z chińskim wywiadem.

Departament Sprawiedliwości złożył tę skargę wraz z inną, szczegółowo opisującą większą operacją przeciwko 13 innych osób, które również zostały oskarżone. W skardze DOJ zarzuca, że we wrześniu 2022 roku Guochun He powiedział pracownikowi rządowemu, że zapewni dodatkową płatność w Bitcoinach za dodatkowe informacje poza tymi, które zostały już dostarczone. W październiku operatywni rzekomo zapłacili pracownikowi 20 000 USD w Bitcoinach.

Firma analityczna Blockchain Elliptic ujawniła następnie, że jej analiza transakcji Bitcoin zaangażowanych w sprawę wskazuje, że chińscy agenci korzystali z usługi mieszania Wasabi Wallet, próbując ukryć transakcje.

W skardze karnej było wystarczająco dużo informacji, aby jednoznacznie zidentyfikować transakcje Bitcoin. Następnie użyliśmy naszych narzędzi analitycznych blockchain, aby prześledzić źródło płatności i zidentyfikować je jako dokonane z Wasabi Wallet.

Wykorzystanie Bitcoina w przestępczości od dawna było bolączką dla regulatorów, a urzędnicy na całym świecie wykorzystali takie przypadki, aby wezwać do zakazania aktywów cyfrowych i kryptowalut. Urzędnicy amerykańscy zintensyfikowali wysiłki w 2022 roku, aby ograniczyć wykorzystanie kryptowalut w praniu pieniędzy i innych działaniach przestępczych, w tym zakazując obywatelom USA korzystania z usługi miksera kryptowalut Tornado Cash.

W przypadku skazania Guochun He grozi do 60 lat, a Wang do 20 lat więzienia.