Chiny wprowadzą krajową platformę do handlu NFT

Reading time: 3 min

29/12/22

Chiny wprowadzą krajową platformę do handlu NFT

"China Digital Asset Trading Platform" to nowa platforma przeznaczona do handlu NFT w Chinach

Chińskie OpenSea, ale lepsze?

Chiny raz lubią raz nie lubią krypto… niech się w końcu zdecydują

Chiny, kraj o mieszanym stosunku do kryptowalut i technologii blockchain, planuje wprowadzić swoją pierwszą regulowaną platformę do handlu NFT 1 stycznia 2023 roku. Wiadomość została udostępniona przez lokalny punkt medialny Sina News. Według raportu, platforma będzie służyć jako rynek wtórny dla handlu NFT w Chinach. Nowa platforma, nazwana "China Digital Asset Trading Platform", będzie prowadzona przez trzy podmioty państwowe i prywatne, w tym China Technology Exchange i Art Exhibitions China, z których oba są wspierane przez rząd, oraz Huban Digital, prywatną firmę.

Nowa platforma ułatwi również handel prawami autorskimi do aktywów cyfrowych i prawami własności wraz z przedmiotami kolekcjonerskimi. Chiny miały mieszane relacje z kryptowalutami, mimo że były jednym z wczesnych adaptatorów branży. Azjatycki naród zaszokował świat, gdy wstrzymał działalność wydobywczą bitcoinów i zakazał całego przemysłu kryptowalutowego w 2021 roku.

Chiny wykazały jednak zainteresowanie takimi obszarami jak metaverse i NFT. NFT były popularne wśród chińskich handlowców przez znaczną część ostatnich dwóch lat, ale nie w taki sam sposób, jak reszta świata. NFT w Chinach nie można kupić za kryptowalutę zgodnie z ich prawem i nie są one określane jako NFT, ale jako cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie. Prowincja Zhejiang w Chinach ogłosiła niedawno swoje plany budowy przemysłu metaverse, który do 2025 roku miałby być wart ponad 28,7 miliarda dolarów.

Problemy i problemiki w regulacji rynku i nie tylko

Region pozostaje w pierwszej dziesiątce najbardziej przyjaznych kryptowalutom krajów, ale jego ranking zsunął się z czwartego miejsca w 2020 roku na 10 miejsce w 2022 roku.

Podczas gdy rynek kryptowalut w Chinach wciąż rośnie, napotyka pewne blokady drogowe, takie jak ograniczenia techniczne, wartość kolekcji i spory dotyczące praw autorskich. Yu Jianing, ekspert cyfrowy w Chinach powiedział w niedawnym wywiadzie:

Jeśli chodzi o nadzór nad branżą i zgodność, kolekcje cyfrowe są nowym rodzajem biznesu, a przepisy prawne i polityka regulacyjna będą stopniowo ulepszane, więc istnieją pewne niepewności. Platformy mają jasno określone obowiązki w zakresie wydawania i obrotu zbiorami cyfrowymi. W porównaniu do praw własności intelektualnej i cyfrowych praw autorskich , kolekcje cyfrowe stoją w obliczu większego ryzyka związanego z przestrzeganiem przepisów.

Cyfrowe dzieła sztuki są również przedmiotem handlu na zamkniętych platformach w przeciwieństwie do otwartych. Na początku tego miesiąca chiński sąd orzekł, że aktywa cyfrowe mają podobne prawa własności do przedmiotów sprzedawanych na stronach e-commerce, co było postrzegane jako duży kamień milowy w ich ochronie.