Circle porzucił plany wejścia na giełdę o wartości 9 miliardów dolarów

Reading time: 3 min

06/12/22

Circle porzucił plany wejścia na giełdę o wartości 9 miliardów dolarów

Bitcoin jest notowany na poziomie jednej czwartej swojego all-time high z listopada 2021 r.

Emitent stablecoinów Circle Internet Financial porzucił plany wejścia na giełdę w ramach fuzji SPAC (Special Purpose Acquisition Company) o wartości 9 miliardów dolarów, podkreślając, jak zarówno świat kryptowalut, jak i popularność tych transakcji zostały zatrząśnięte w tegorocznym spadku rynku.

Startup z siedzibą w Bostonie - który jest wspierany przez Goldman Sachs i szczyci się inwestorami, w tym Baidu i Bitmain - po raz pierwszy ogłosił zamiar pozyskania kapitału poprzez IPO w marcu. Umowa SPAC miała pomóc w osiągnięciu tego celu poprzez oddzielenie się od swojej firmy macierzystej, która posiadała większościowy udział w Circle przed zakończeniem separacji w zeszłym tygodniu.

Teraz jednak wygląda na to, że ten plan został całkowicie odrzucony: Zgodnie z wnioskiem złożonym w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Circle nie znalazł żadnych nabywców na swoje akcje po zaangażowaniu banków inwestycyjnych o możliwości transakcji SPAC.

Circle ogłosił w poniedziałek, że on i Concord Acquisition zgodzili się zakończyć swoje proponowane połączenie, które zostało ogłoszone w ferworze hossy w lipcu 2021 roku i zmienione w celu podwojenia wyceny Circle w lutym 2022 roku do 9 miliardów dolarów.

Rozwiewa to natychmiastowe nadzieje na upublicznienie jednego z największych graczy w kryptowalutach w czasie, gdy zainteresowanie i zaufanie do aktywów cyfrowych uległo poważnej erozji, z bolesnym bankructwem giełdy FTX będącym najnowszym hamulcem dla sektora.

Jesteśmy rozczarowani proponowaną transakcją czasową, jednak stanie się spółką publiczną pozostaje częścią podstawowej strategii Circle, aby zwiększyć zaufanie i przejrzystość, co nigdy nie było ważniejsze - powiedział Jeremy Allaire, dyrektor generalny i współzałożyciel Circle, w oświadczeniu.

Transakcje SPAC, które zabierają gotówkę inwestorów, aby wprowadzić prywatną firmę na giełdę poprzez fuzję, kwitły w latach 2020 i 2021. Jednak w 2022 r. emisje spaliły na panewce, ponieważ spowolnieniu uległy transakcje i oferty publiczne. Agresywne zacieśnianie warunków finansowych przez Rezerwę Federalną w tym roku, w celu opanowania inflacji poprzez wyższe stopy procentowe, odebrało rynkom wiele gorącego powietrza.

Bitcoin jest notowany na poziomie jednej czwartej swojego all-time high z listopada 2021 r., a całkowita kapitalizacja rynkowa tokenów ciągle spada. Wyższe stopy i spadające ceny akcji wywarły presję na aktywa cyfrowe, pogłębioną przez pęknięcia na rynku kryptowalut i ciąg niepowodzeń w branży.

Transakcje SPAC muszą być zakończone w określonych ramach czasowych, co obejmuje zgodę Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, organu regulacyjnego, który udowodnił, że jest w dużej mierze ostrożny wobec kryptowalut. Termin dla połączenia Circle-Concord upłynął 10 grudnia. Barron's ostrzegł w lipcu, że wiele SPACów kryptowalutowych, w tym Circle, wydawało się być zagrożonych ukończeniem swoich transakcji na czas.

Circle powiedział, że stał się rentowny w trzecim kwartale 2022 roku z dochodem netto w wysokości 43 milionów dolarów przy całkowitych przychodach w wysokości 274 milionów dolarów. Circle emituje USD Coin (USDC), który jest stablecoinem w dolarze amerykańskim, który jest piątą największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej. Stabilne monety, takie jak USDC i jego większy rówieśnik Tether, odgrywają kluczową rolę na rynkach aktywów cyfrowych, działając jako rampa dla handlowców między gotówką a kryptowalutami i zapewniając większość płynności, która stanowi podstawę handlu.