Co dalej z Tetherem (USDT)?

Reading time: 5 min

05/12/22

Co dalej z Tetherem (USDT)?

WSJ wyraził zaniepokojenie gotowością Tethera do pożyczania USDT giełdom i market-makerom.

W tym tygodniu Wall Street Journal opublikował artykuł wyrażający wątpliwości co do twierdzeń Tethera, że ma on wystarczające rezerwy, aby wspierać ponad 65 miliardów dolarów jego USDT stablecoina obecnie na giełdach.

W szczególności WSJ wyraził zaniepokojenie gotowością Tethera do pożyczania USDT giełdom i market-makerom, którzy dostarczają "szkicowe" tokeny jako zabezpieczenie, zamiast sprzedawać USDT za USD. Kierownictwo Tethera wydaje się coraz bardziej wzburzone, gdy prominentne media głównego nurtu skupiają się na rzekomych rezerwach stablecoina.

Ostatnie prawnie wymagane poświadczenie rezerw Tethera - pomimo wielokrotnych obietnic, firma nigdy nie poddała się audytowi strony trzeciej - pokazuje 6,1 miliarda dolarów w "zabezpieczonych pożyczkach" na dzień 30 września. To o 2 miliardy dolarów więcej niż Tether pożyczył na koniec ubiegłego roku i obecnie stanowi 9% wszystkich pożyczek.

W odpowiedzi rzecznik Tether powiedział:

Tylko uprawnieni klienci pożyczają USDT, a te pożyczki są nadmiernie zabezpieczone przez niezwykle płynne aktywa, które ostrożne zarządzanie ryzykiem Tether przyznaje jako zabezpieczenie.

Tether, emitent stablecoinów, który od dłuższego czasu był nękany pytaniami o jego rezerwy, teraz staje w obliczu kontroli nad swoimi praktykami kredytowymi.

Gotowość Tether do pożyczania USDT kłóci się z wcześniejszymi oświadczeniami firmy, że "emituje nowe tokeny tether tylko wtedy, gdy są one wymagane i kupowane przez klientów." A Welch odmówił określenia, czy jakiekolwiek aktywa wspierające te pożyczki były tokenami "kryptowalutowymi", z których wiele widziało ich wartość gwałtownie w tym roku, a zatem może nie być już wystarczające do pokrycia wartości pożyczonych USDT.

Welch nie wyjaśnił również, czy jakiekolwiek pożyczki Tether zostały udzielone podmiotom powiązanym. Wcześniej atesty Tethera stwierdzały, że podmioty powiązane nie posiadały żadnych pożyczonych USDT, ale ten szczegół został pominięty na początku tego roku, a Welch odmówił zaoferowania jakiegokolwiek wyjaśnienia tej zmiany.

The Wall Street Journal opublikował artykuł kwestionujący, czy Tether jest tak wypłacalny, jak twierdzi. Artykuł skupia się na braku jasności w najnowszym zaświadczeniu Tethera, które zostało złożone w zeszłym tygodniu w amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission (CFTC).

Według najnowszego poświadczenia firmy, Tether posiada 2,6 miliarda dolarów w pożyczkach pozostających do spłaty. Jest to połowa wartości przytoczonej na koniec 2021 roku i może być związana z dramatycznym spadkiem cen tokenów w ciągu ostatnich dwóch lat.

Tether twierdzi, że ma około 250 milionów dolarów aktywów ponad całkowitą sumę wyemitowanych USDT na dzień 30 września, "poduszka kapitałowa" o wartości około 0,4%. Ale USDT był znany z utraty swojego pega 1:1 z dolarem amerykańskim w czasach zmienności rynkowej, jak 12 maja, kiedy USDT spadł do 95,6 $ na dolarze.

W oświadczeniu dla Wall Street Journal, prezes Tethera JL van der Velde powiedział, że firma "udzielała pożyczek dolarów amerykańskich w stosunku do naszych rezerw gotówkowych i nadal będzie to robić."

Zdarzenie depegowania, podobnie jak inne przed nim, było dość krótkie. Ale gdyby USDT doznał trwałej utraty swojego pega, wartość pożyczek Tethera denominowanych w USDT oznaczałaby, że jego poduszka rezerwowa byłaby niewystarczająca, aby spełnić swoje zobowiązania podczas żądań wykupu USDT.

Oczywiście, Tether w swoim własnym regulaminie podaje, że trzeba być "zweryfikowanym klientem Tether", aby wykupić USDT, co pozostawia inwestorów detalicznych posiadających USDT na giełdzie całkowicie bez szczęścia. Nawet dla swoich "zweryfikowanych" klientów, Tether "nie składa żadnych oświadczeń ani gwarancji dotyczących tego, czy tokeny Tether, mogą być przedmiotem obrotu na stronie w dowolnym momencie w przyszłości, jeśli w ogóle".

Podczas gdy rentowność bonów skarbowych przez lata była żałośnie mała, od prawie trzech lat wykazuje stałą tendencję wzrostową, a 10-letnie bony skarbowe oferują obecnie niezbyt wygórowaną stopę zwrotu na poziomie 3,7%. Rentowność krótkoterminowych bonów skarbowych - takich, które Tether ma trzymać - jest jeszcze wyższa.

W odpowiedzi na artykuł Wall Street Journal, który ujawnił, że Tether zaciągnął miliardowe pożyczki, firma opublikowała długi wpis na swojej stronie internetowej.

Post nie odnosi się bezpośrednio do artykułu WSJ ale w samej końcówce w swojej treści atakuje wszystkich krytyków Tethera za rzekome bycie "śpiącym za kierownicą", zanim obecna zima kryptowalutowa stała się epoką lodowcową.

Kiedy jednak w końcu dociera do WSJ, post twierdzi, że artykuł "miał wiele błędnych założeń" dotyczących pożyczek Tether, ponieważ "myli sam USDT z zabezpieczeniem, które stanowi jego podstawę. Zabezpieczone pożyczki Tethera są bardzo dobrze zabezpieczone, a nawet wspierane przez dodatkowy kapitał Tethera w razie potrzeby."

Również "spadek ceny tokenów USDT jest nieistotny, ponieważ te spadki odzwierciedlają tylko wartość wymiany, a nie wartość wykupu dla bazowego zabezpieczenia." Jednak The Wall Street Journal słusznie zauważył, że prawie wszystkie tokeny doznały znacznych spadków w tym roku, więc niezależnie od jakiegokolwiek trwałego depegu, trudno sobie wyobrazić, jak mogły one w ogóle zachować jakąkolwiek wartość.