Co się stało z deweloperami Terry?

Reading time: 3 min

02/02/23

Co się stało z deweloperami Terry?

Upadek Terry przyniósł ogromne straty dla inwestorów, ale również utratę pracy dla wielu programistów.

Ukryte konsekwencje upadku dużego ekosystemu

Gdzie się podziali tamci deweloperzy

Upadek Terry w 2022 roku był ogromnym ciosem dla całego rynku. Sieć zostana wstrzymana w maju, kiedy jej stablecoin TerraUSD utracił swój peg z dolarem amerykańskim w stosunku jeden do jednego w wyniku czego aktywa o wartości 40 miliardów dolarów straciły 99% swojej wartości. W następstwie tego 180 deweloperów przestało przyczyniać się do jakichkolwiek projektów kryptowalutowych, według raportu Electric Capital wydanego na początku tego miesiąca.

Z tych, którzy pozostali aktywni, 42 deweloperów migrowało do innych projektów sieci Cosmos. Według Electric Capital, 35 deweloperów utknęło w sieci i pracuje teraz nad przebudową "Terra 2.0", pięciu innych przeniosło się do Solany, a 11 jest teraz zaangażowanych w Osmosis, zdecentralizowaną wymianę opartą na Cosmos. Upadek Terra był ogromnym ciosem dla ekosystemu DeFi, ponieważ Terra, sama w sobie będąca ekosystemem zbudowanym na Cosmos, stała się po Ethereum siecią z wyboru dla handlarzy DeFi.

Deweloperzy, którzy zbudowali swoje aplikacje na tej platformie, zostali zmuszeni do migracji swoich projektów z dala od Terra na inne sieci.

Electric Capital, firma venture capital, która złożyła raport o deweloperach kryptowalut, była inwestorem na wczesnym etapie w zdecentralizowanej giełdzie dYdX, portfelu oprogramowania MetaMask i scentralizowanej giełdzie Kraken. Firma poprowadziła wysiłek w celu skatalogowania repozytoriów GitHub dla projektów kryptowalutowych, które wykorzystuje do oszacowania, ilu aktywnych deweloperów jest w branży. Avichal Garg

Wczesnym i wiodącym wskaźnikiem tworzenia wartości w powstających ekosystemach technologicznych jest zaangażowanie deweloperów. Deweloperzy budują niesamowite aplikacje, które dostarczają wartość użytkownikom końcowym, co przyciąga więcej klientów, którzy następnie przyciągają więcej deweloperów

W następstwie wstrzymania Terry, a następnie ponownego uruchomienia swojego blockchaina, inne sieci uruchomiły wysiłki, aby pomóc deweloperom w migracji ich projektów.

Juno Network, blockchain oparty na Cosmosie, który pozwala różnym inteligentnym kontraktom wchodzić ze sobą w interakcje, jako jeden z pierwszych stworzył program dotacji, aby pomóc projektom Terra w migracji do sieci. TronDAO, organizacja stojąca za blockchainem Tron, uruchomiła fundusz o wartości 10 milionów dolarów, aby przyciągnąć deweloperów. Kolejna duża grupa deweloperów przeniosła się na Polygon.

Terra była jednym z kilku ekosystemów kryptowalutowych, które straciły deweloperów w 2022 roku.

Cena tokena ekosystemu Harmony powędrował na dno po tym, jak w czerwcu skradziono aktywa o wartości 100 milionów dolarów z jego mostu Horizon Ethereum. Innym jest Fantom, blockchain warstwy 1, który łączy się z Ethereum za pomocą łańcucha pomostowego, którego wzrost został ograniczony ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa

Pomimo rynku niedźwiedzia i ciężkich czasów, społeczność deweloperów kryptowalut wzrosła o 5% w 2022 roku. Pojawiły się również oznaki, że duopol Bitcoina i Ethereum zaczyna słabnąć. Aż 72% aktywnych miesięcznie deweloperów pracowało nad projektami spoza dwóch największych blockchainów, wynika z raportu. Solana, Near i Polygon wszystkie wzrosły o 40% od 2021 roku, z ponad 500 miesięcznymi aktywnymi deweloperami każdy.