Core Scientific składa wniosek o ogłoszenie upadłości

Reading time: 3 min

21/12/22

Core Scientific składa wniosek o ogłoszenie upadłości

Firma została również uwikłana w trwające bankructwa Celsius Network i BlockFi

Core Scientific złożył wniosek o ochronę przed bankructwem w ramach rozdziału 11, po połączeniu spadających cen bitcoinów i wysokich kosztów energii elektrycznej.

Notowana na giełdzie firma wydobywcza Bitcoinów powiedziała w swoim ogłoszeniu, że miała od 1 do 10 miliardów dolarów w szacowanych aktywach i pasywach, od 1 000 do 5 000 wierzycieli i że jej fundusze były dostępne do dystrybucji dla niezabezpieczonych wierzycieli.

Akcje Core Scientific spadły o ponad 25% w handlu przedrynkowym w środę.

Bitcoin został wyprzedany w 65% w tym roku, a firmy wydobywcze Bitcoina zostały szczególnie mocno uderzone, z gwałtownie rosnącymi cenami energii również obciążającymi operacje. Inny duży operator wydobycia bitcoinów z siedzibą w Teksasie, Compute North, złożył wniosek o upadłość we wrześniu, będąc winnym aż 500 milionów dolarów co najmniej 200 wierzycielom.

Firma powiedziała w swoim wniosku o rozdział 11, że jej "niepowodzenie" było spowodowane kombinacją spadających cen bitcoinów, rosnących kosztów energii elektrycznej potrzebnej do zasilania jej centrów danych i "nieprzestrzegania zobowiązań płatniczych przez niektórych klientów hostingowych".

Kiedy Core Scientific ogłosiła, że nie będzie spłacać długu w październiku i listopadzie, jej akcje spadły o ponad 76%. W ostatnich miesiącach akcje Core Scientific były notowane jako akcje groszowe, wahając się między dwudziestoma a czterdziestoma centami za akcję.

Firma została również uwikłana w trwające bankructwa Celsius Network i BlockFi, przy czym Core twierdzi, że firma traciła prawie 2 miliony dolarów miesięcznie po złożeniu przez Celsiusa wniosku o “Chapter 11”, podczas gdy BlockFi pojawiło się jesienią jako wierzyciel Core, który ma do 60 milionów dolarów pożyczki.

Podczas procesu rozdziału 11, Core Scientific planuje kontynuować prowadzenie własnej działalności w zakresie wydobycia bitcoinów i hostingu, "które pozostają znacząco dodatnie pod względem przepływów pieniężnych na podstawie wolnej od długów", zgodnie z komunikatem o upadłości.

W ramach restrukturyzacji firmy, Core zebrała również "Ad Hoc Noteholder Group", która zgodziła się udzielić do 75 milionów dolarów pożyczki poprzez instrument "debtor-in-possession". Te pożyczki, oprócz codziennych zysków z wydobycia Bitcoin, będą finansować restrukturyzację firmy.

Niepokój górników Bitcoin jest stałym czynnikiem przyczyniającym się do wyprzedaży kryptowaluty, według Matthew Sigel, szefa aktywów cyfrowych z emitenta produktów finansowych VanEck. Ta wiodąca sprzedaż górników prawdopodobnie będzie kontynuowana w 2023 roku, według Sigela.

"Uważamy, że jest możliwe, a być może prawdopodobne, że Bitcoin przetestuje poziom $10.000 do $12.000 wśród fali bankructw górników [Bitcoina]" - powiedział Sigel podczas niedawnego briefingu prasowego.