Czarne chmury zbierają się nad giełdą Coinbase

Reading time: 3 min

22/07/22

Czarne chmury zbierają się nad giełdą Coinbase

Amerykański Departament Sprawiedliwości (DOJ) prowadzi pierwszą w historii sprawę dotyczącą insider tradingu z udziałem kryptowalut.

Pierwsza w USA sprawa dotycząca insider-tradingu kryptowalut może oznaczać poważne kłopoty dla Coinbase.

Amerykański Departament Sprawiedliwości (DOJ) prowadzi pierwszą w historii sprawę dotyczącą insider tradingu z udziałem kryptowalut, a konsekwencje mogą być szerokie i odbić się na całym rynku kryptowalut.

Insider trading to praktyka polegająca na wykorzystaniu niepublicznych informacji do obrotu papierami wartościowymi. Praktyka ta jest uważana za nielegalną, jeśli osoba mająca dostęp do takich informacji wykorzystuje je w celu osiągnięcia zysku, podczas gdy nie została do tego upoważniona przez spółkę.

Insider trading jest ogólnie uznawany za nielegalny, ponieważ daje niesprawiedliwą przewagę uczestnikom rynku, którzy są w posiadaniu takich informacji i może być szkodliwy dla innych inwestorów.

SEC oskarżył byłego menedżera Coinbase Ishana Wahi, jego brata Nikhila Wahi i jego przyjaciela Sameera Ramani o naruszenie przepisów antyfraudowych federalnego prawa papierów wartościowych. DOJ postawił zarzuty kryminalne dotyczące oszustw i konspiracji.

Zgodnie z zarzutami rządu, Wahi miał zaawansowaną wiedzę o tym, które kryptowaluty miały być wkrótce notowane na platformie Coinbase i podzielił się tymi informacjami z bratem i przyjacielem, aby mogli kupić tokeny przed notowaniami. Skargi zarzucają, że Nikhil Wahi i Ramani zarobili ponad 1,1 miliona dolarów na transakcjach z wykorzystaniem informacji niepublicznych.

DOJ zarzuca, że wykorzystał swoje stanowisko jako główny trader dla platformy instytucjonalnej Coinbase, aby poinformować swoich znajomych o nadchodzących ruchach cenowych.

Uważa się, że ten schemat mógł być odosobnionym incydentem - ale jeśli tak nie jest, to może to otworzyć dodatkową odpowiedzialność dla Coinbase i innych giełd kryptowalutowych w odniesieniu do ich własnych pracowników, którzy mogli zaangażować się w podobne zachowanie bez złapania.

Domniemany schemat mógł być odosobnionym incydentem, ale jego konsekwencje mogą być znacznie bardziej powszechne.

SEC prosi również sędziego federalnego o rozważenie, czy dziewięć kryptowalut związanych z zarzutami jest w rzeczywistości niezarejestrowanymi papierami wartościowymi. Jeśli sędzia zaakceptuje przesłanki SEC, może to otworzyć dodatkową odpowiedzialność zarówno dla przedmiotowych kryptowalut, jak i platform, które ułatwiają ich handel.

Dotyczy to:

  • Amp (AMP),
  • Rally (RLY),
  • DerivaDAO (DDX),
  • XYO (XYO),
  • Rari Governance Token (RGT),
  • LCX (LCX),
  • Power Ledger (POWR),
  • DFX Finance (DFX),
  • Kromatika (KROM)

Departament Sprawiedliwości pozywa za insider trading za pomocą federalnych ustaw o oszustwach, ale SEC, aby mieć sprawę, musi pójść dalej.

SEC ma jurysdykcję tylko wtedy, gdy aktywa, o których mowa, są papierami wartościowymi" - powiedział Quartz za pośrednictwem poczty elektronicznej Adam Pritchard, profesor prawa papierów wartościowych na University of Michigan Law School. Skarga zarzuca, że kryptowaluty są "kontraktami inwestycyjnymi" w ramach testu Howey, standardu Sądu Najwyższego USA z 1946 roku.

Główny prawnik Coinbase, Paul Grewal, pochwalił wysiłki DOJ, aby doprowadzić swojego byłego pracownika i jego współpracowników przed oblicze sprawiedliwości, ale potępił zaangażowanie SEC.

DOJ nie postawił zarzutów dotyczących oszustwa w zakresie papierów wartościowych. Żadne aktywa wymienione na naszej platformie nie są papierami wartościowymi, a zarzuty SEC są niefortunnym odwróceniem uwagi od dzisiejszego właściwego działania organów ścigania.

Rozumiemy, że SEC złożył zarzuty dotyczące oszustwa w zakresie papierów wartościowych związane z tym niewłaściwym postępowaniem" - napisał na Twitterze Grewal, były federalny sędzia pokoju w Kalifornii.