Członkowie Grupy Siedmiu (G7) poruszą temat regulacji kryptowalut

Reading time: 2 min

01/06/22

Członkowie Grupy Siedmiu (G7) poruszą temat regulacji kryptowalut

G7 to najmocniejsze gospodarki świata. Po ostatnim krachu na krypto zastanawiają się nad regulacją tego rynku.

François Villeroy de Galhau – gubernator Banku Francji – powiedział, że fiasko Terra i niedawny krach na rynku kryptowalut powinny służyć jako „dzwonek alarmowy” do wdrażania przepisów w tym sektorze. W związku z tym omawianie takich środków może być jednym z głównych tematów podczas spotkania członków Grupy Siedmiu (G7) w tym tygodniu.

G7 to ważne zgrupowanie

Grupa Siedmiu (G7) to międzyrządowe forum polityczne, w skład którego wchodzą Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Ponadto Unia Europejska jest „członkiem niewymienionym z nazwy”. Tworzą ją największe na świecie gospodarki zaawansowane pod względem MFW i najbogatsze liberalne demokracje, a ponadto grupa jest oficjalnie zorganizowana wokół wspólnych wartości pluralizmu i rządu przedstawicielskiego. Najpotężniejsze gospodarki widząc problemy ze świata kryptowalut chcą je unormować.

Światowa regulacja coraz bliżej

Największe Państwa i gospodarki świata widziały w jaki sposób może przebiegać ewentualny krach na rynku kryptowalut. Kraje te mają już wyrobione zdanie w tym zakresie: „To, co wydarzyło się w niedalekiej przeszłości, jest sygnałem alarmowym dla pilnej potrzeby wprowadzenia globalnych regulacji. Europa utorowała drogę MiCA (ramy regulacyjne dla aktywów kryptowalutowych), te kwestie zostaną omówione wśród wielu innych tematów na spotkaniu G7 w Niemczech w tym tygodniu.”

Co może objąć regulacja prawna?

Rynki UE dotyczące aktywów kryptograficznych (MiCA) to proponowane rozporządzenie, które koncentruje się na aktywach cyfrowych i ich zatrudnieniu w systemie finansowym. Na początku tego roku Związek stwierdził , że projekt ustawy MiCA nie zawierają zakazu kryptowalut opartych na dowodach pracy, takich jak bitcoin. To nie pierwszy raz, kiedy François Villeroy de Galhau apeluje o wdrożenie zasad w tym sektorze. W zeszłym roku ostrzegał, że suwerenność monetarna Europy jest zagrożona, jeśli władze UE nie uregulują kryptowalut. Jego zdaniem waluta narodowa Unii może być również zagrożona, jeśli odpowiednie środki nie zostaną podjęte w najbliższym czasie: „Niezależnie od tego, czy chodzi o waluty cyfrowe, czy inne płatności, my w Europie musimy być gotowi do działania tak szybko, jak to konieczne. Muszę tu podkreślić pilność: nie zostało nam wiele czasu, rok najwyżej.”