Czy BTC przejdzie na Proof of Stake?

Reading time: 4 min

01/06/22

Views: 19

Czy BTC przejdzie na Proof of Stake?

Pomimo faktu, że wiele podmiotów kopało BTC przy użyciu OZE, to jeszcze w tym roku sporo krajów wnosi o to, by całkowicie zmienić system kopania.

Przejście Bitcoina na proof-of-stake pozostaje mało prawdopodobne. Zwolennicy ochrony środowiska lobbują za zmianą kodeksu konsensusu górniczego Bitcoina, ale historia mówi nam, dlaczego BTC jest świetny w takiej formie, w jakiej go widzimy. Czy BTC może przejść na PoS? Jak do sprawy odnoszą się najwięksi gracze? O tym piszemy poniżej!

Bitcoin początki

Bitcoin to pierwotna kryptowaluta, od której wszystko się zaczęło i nawet dzisiaj nadal napędza wahania rynkowe. Najnowszym wyzwaniem dla tej krypto wydaje się być konsensus górniczy, dowód pracy (PoW) i związany z nim wpływ na środowisko. Wysokie zużycie energii w sieci Bitcoin było jednym z najgorętszych tematów ze świata blockchaina w zeszłym roku. Dodatkowo znani ludzie np. Elon Musk podsycali wrażenie, że BTC w obecnej formie jest złe dla środowiska. Na szczęście firmy wydobywcze od jakiegoś czasu badają wykorzystanie źródła energii odnawialnej, a najnowsze doniesienia sugerują, że 58% energii sieci BTC pochodzi ze źródeł odnawialnych!

Zmiana debaty

Pomimo faktu, że wiele podmiotów kopało BTC przy użyciu OZE, to jeszcze w tym roku sporo krajów wnosi o to, by całkowicie zmienić system kopania. System eko nie spełnia nadal oczekiwań organizacji, które zajmują się ochroną środowiska i z tego powodu pojawiają się głosy za tym, by wykonać całkowitą zmianę konsensusu w zakresie górnictwa. Obecnie wielu miliarderów i zwolenników PoS (proof-of-stake) wzywa do zmiany kodu Bitcoin. Ponadto, informację są także podsycane z powodu dokonanej zmiany Ethereum z PoW na proof-of- stake , która ma zostać ukończona do końca 2022 roku.
PoW to oryginalny konsensus dotyczący kopania kryptowalut, który został spopularyzowany przez Bitcoin i przyjęty przez kilka wczesnych projektów kryptograficznych. PoS powstał wraz z uruchomieniem Peercoina w 2013 roku i chociaż początkowo nie był zbyt popularny, to skalowalność i efektywność energetyczna sprawiły, że jest popularnym wyborem dla nowych projektów kryptowalutowych.

PoS i PoW – brak zrozumienia wśród polityków

William Szamosszegi, dyrektor generalny platformy górniczej “Bitcoin Sazmining”informuje, że:
„podstawowym błędem, jaki popełniają Greenpeace, Larsen i inni krytycy zużycia energii przez Bitcoin, jest to, że oceniają Bitcoin na podstawie jego budowy, a nie wartości. Powinniśmy oceniać nowy wynalazek na podstawie stopnia, w jakim rozwiązuje on problem społeczny. PoW umożliwia zdobycie solidnych pieniędzy i zdecentralizowaną walutę wspieraną przez energię ze świata rzeczywistego. PoS nie może tego osiągnąć”
Niedawno Rada Górnictwa Bitcoin (BMC) odpowiedziała na pismo wysłane do Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) wyjaśniając, że dowód stawki i dowód pracy różnią się jakościowo. Dlatego mylące jest odwoływanie się do proof-of-stake jako bardziej „efektywnej” formy proof-of-work, ponieważ nie zapewnia tego samego.

Proof-of-work = decentralizacja

PoW jest reklamowany jako najbardziej niezawodna metoda osiągania konsensusu w blockchainie. Pomaga w decentralizacji transakcji, usuwając pośredników i zapewniając ważność transakcji. Zapewnia wszystkim równe szanse, a nowi górnicy są zachęcani do dodawania większej ilości sprzętu i zużywania większej ilości energii, aby otrzymać swoją część nagród za wydobycie. Z drugiej strony PoS wykorzystuje system stakingu, w którym pewna ilość kapitału w postaci tokenów sieci jest wymagana, aby stać się walidatorem. Jego bezpieczeństwo ma wynikać bezpośrednio z postrzeganej wartości ekonomicznej sieci lub tego, jak drogi jest zakup pakietu większościowego. Musimy pamiętać, że zużycie energii przez Bitcoin jest wprost proporcjonalne do jego bezpieczeństwa, co czyni go produktem naprawdę zdecentralizowanym. Miejmy nadzieję, że specjaliści z dziedziny krypto znajdą rozwiązanie powyższych problemów, które będzie dbać o interesy użytkowników krypto oraz o ochronę środowiska.