Czy kryptowaluta zastąpi walutę fiat?

Reading time: 7 min

01/06/22

Czy kryptowaluta zastąpi walutę fiat?

Kryptowaluty są atrakcyjnym rynkiem, który może uzupełnić klasyczne transakcje bankowe i zniwelować ich mankamenty.

Od czasu ich wprowadzenia do głównego nurtu w 2009 roku, kryptowaluty doświadczyły gwałtownego wzrostu wartości, użyteczności i popularności. Wiele z nich jest akceptowanych przez wielu sprzedawców detalicznych i kupców, a inwestorzy traktują je jako potencjalny sposób na osiąganie zysków i przechowywanie wartości. Rządy próbują znaleźć sposób na ich opodatkowanie i uregulowanie. Czym są kryptowaluty i czy zastąpią tradycyjne pieniądze? O tym piszemy poniżej.

Cały ekosystem

Ethereum, ekosystem blockchain, wprowadził nie tylko kryptowalutę, ale także liczne przypadki użycia dzięki swojej programowalności i wszechstronności. Obecnie firmy i przedsiębiorcy wykorzystują go do tworzenia nowych technologii, produktów i usług. Decentralizacja finansów opiera się głównie na blockchainie i ekosystemie Ethereum, podobnie jak powstające „metaverse”, które może połączyć nasze cyfrowe i fizyczne życie. Przy całym zainteresowaniu aktywami cyfrowymi, kryptowalutami i łączeniem rzeczywistości, jedną z wielu merytorycznych dyskusji jest ta dotycząca zastąpienia waluty fiat przez kryptowaluty.

Fiaty vs krypto

Waluta fiat jest sprawdzonym i niezawodnym środkiem wymiany, a banki centralne i rządy opracowały narzędzia, które pomagają w jej regulacji i wpływie na gospodarkę. Rolę, jaką odegrają kryptowaluty, wciąż badają naukowcy, decydenci, inwestorzy i konsumenci. Nie wiadomo, co stałoby się z globalną lub geograficzną stabilnością finansową, gdyby kryptowaluty zastąpiły waluty fiat. Niemniej jednak są kwestie, które stwarzają przewagę kryptowalut nad walutami fiat. Kryptowaluty oferują szereg korzyści, które są awykonalne dla fiatów:

  • szybkość transakcji – każda kwota, w każde miejsce na świecie dotrze maksymalnie w czasie 15 minut,
  • koszty transakcji – prowizja za transfer kryptowalut jest znacznie mniejsza, niż prowizja za tradycyjny przelew,
  • biurokracja – kryptowaluty są regulowane przy pomocy smart kontraktów, które w pełni automatyzują procez bez zbędnej biurokracji,
  • czas – rynek kryptowalut działa 24h/ dobę, a sektor bankowy z reguły 5 dni w tygodniu po 8.
  • Jak widać kryptowaluty niosą za sobą szereg pozytywów w porównaniu do waluty Fiat.

Kryptowaluty uzupełniają Fiaty

Wiele agencji i organów regulacyjnych definiuje pieniądze jako wszystko, co jest powszechnie akceptowanym środkiem wymiany, przechowywaniem wartości i jednostką rozliczeniową. Waluta fiat, czasami nazywana prawdziwym lub fizycznym pieniądzem, spełniała wszystkie te trzy wymagania przez ponad tysiąc lat. Jednak w większości krajów rozwiniętych postęp zaczął już zmniejszać zapotrzebowanie na walutę fizyczną. Karty debetowe i przelewy elektroniczne zastępują pieniądz fizyczny, prowadząc do systemu, w którym rządy, banki, firmy i ludzie przekazują środki finansowe, zlecając stronie trzeciej zmianę liczb na księdze pieniężnej. Osoby trzecie są niezbędne do zapewnienia ważności transakcji, a koszty utrzymania tych systemów finansowych są wysokie.Dodatkowo, osoby trzecie powiązane są koniecznością powierzenia komuś innemu swoich pieniędzy. Zaufanie to było wielokrotnie naruszane – nieetyczne praktyki osób trzecich przyczyniły się nawet do globalnych kryzysów finansowych. Kryptowaluta ogranicza konieczność angażowania trzeciej osoby w celu weryfikacji transakcji i zapewnienia ich poprawności. Każda strona jest prawidłowo uznawana lub obciążana, ponieważ technologia blockchain i zautomatyzowane mechanizmy konsensusu weryfikują transakcje i przechowują informacje w sposób niezmienny.

Kryptowaluty zastępują Fiaty i co dalej?

Kryptowaluty w swojej obecnej formie przekraczają granice i regulacje, co ma zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Nie są one kontrolowane ani nie podlegają wpływom banków centralnych w taki sposób, jak waluty fiat w krajach rozwiniętych. Banki centralne wykorzystują narzędzia polityki monetarnej, aby wpływać na inflację i zatrudnienie poprzez stopy procentowe i operacje otwartego rynku. Decentralizacja, to jedna z podstawowych zasad kryptowalut, która eliminuje te narzędzia. Konsumenci mogą również nie mieć możliwości odwołania się od przeprowadzonej transakcji lub ochrony finansowej, jeśli kryptowaluta w obecnym stanie zastąpi walutę fiat. Skutki całkowitego zastąpienia waluty fiat są wciąż badane i oceniane. Może to mieć znaczący wpływ na stabilność gospodarczą i finansową lub też zmiana ta może zapoczątkować erę pełnej globalnej stabilności.

Kryptowaluty są badane na całym świecie

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) odradza przyjęcie kryptowaluty jako głównej waluty krajowej w jej obecnym stanie ze względu na niestabilność cen. Ponadto organizacja uważa, że należy zająć się ryzykiem związanym ze stabilnością makro – finansową i brakiem ochrony konsumentów. MFW przyznaje jednak, że przyjęcie kryptowaluty będzie najprawdopodobniej następowało szybciej w krajach, w których ryzyko związane z kryptowalutą stanowi poprawę w stosunku do istniejącego systemu finansowego. Kryptowaluta ma nieograniczony potencjał i jest wyraźnie korzystna jako środek płatności. Przykładowo, wielu Ukraińców zwróciło się ku kryptowalucie po ucieczce przed rosyjską inwazją w 2022 roku. Bez kryptowaluty wielu z nich mogłoby nie mieć pieniędzy na przeżycie. Jest ona również używana przez wiele osób w krajach, w których doszło do poważnej dewaluacji pieniądza fiat, aby zachować swoje oszczędności, wysyłać przekazy pieniężne i prowadzić interesy.

Spojrzenie w przyszłość

Już teraz można wymieniać kryptowaluty na fiat poprzez giełdy lub transakcje z innymi użytkownikami kryptowalut. Popularność, zrozumienie i akceptacja kryptowalut i blockchain wciąż rosną. Im lepiej jest ona rozumiana i wykorzystywana, tym większą wartość może mieć jako środek wymiany. Jak widać na przykładzie wykorzystania, badań i rozwoju kryptowalut, jest bardzo prawdopodobne, że ich wykorzystanie na całym świecie będzie nadal rosło.Jeśli te tendencje się utrzymają, może pojawić się kilka scenariuszy dotyczących waluty wirtualnej.

  • Po pierwsze, społeczeństwo i gospodarka mogłyby przyjąć kryptowalutę do tego stopnia, że zastąpiłaby ona walutę fiat danego kraju. Rząd byłby zmuszony do uznania jej za prawny środek płatniczy, a waluta fiat przestałaby być używana.
  • Drugim scenariuszem może być hybryda aktywów cyfrowych i waluty fiat. Rządy mogłyby uznawać obie te waluty, dzięki czemu mogłyby pobierać podatki i finansować swoje programy i wojsko. Konsumenci i przedsiębiorcy mogliby wybrać dowolną z nich.
  • Po trzecie, społeczeństwo mogłoby całkowicie odrzucić kryptowalutę i zdecydować się na używanie swojej ustalonej waluty fiat. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, ponieważ postępy w dziedzinie blockchain prowadzą społeczeństwo w kierunku systemu, w którym informacje finansowe nie mogą być zmieniane ani fałszowane.

Niezależnie od tego, jaki scenariusz zostanie zrealizowany, jasne jest, że kryptowaluty mogą przynieść korzyści ludziom na całym świecie i otaczającym ich gospodarkom. Nie wiadomo jednak, jak potoczą się losy fiatów i kryptowalut – obie okazały się użytecznymi środkami wymiany, jednostkami rozliczeniowymi i nośnikami wartości.

Czy kryptowaluta jest lepsza od waluty fiat i ją zastąpi?

Ceny i wartość waluty fiat są na ogół bardziej stabilne niż kryptowaluty. Kryptowaluta jest wciąż nowa, więc może się okazać, że w przyszłości będzie równie stabilna jak fiat. Każda z nich ma swoje wady i zalety, ale wykorzystanie kryptowalut wciąż rośnie. Gotówka natomiast jest fizyczną formą pieniądza fiat, a liczba transakcji gotówkowych od pewnego czasu spada – możliwe, że jej użycie będzie nadal spadać i coś ją zastąpi. Obecnie karty debetowe i kredytowe zastąpiły większość transakcji gotówkowych. Waluta fiat to pieniądz, który ma oparcie i jest gwarantowany przez rząd lub władze. Kryptowaluta nie jest obecnie wspierana przez rząd, więc z definicji nie jest fiatem.

Podsumowanie

Kryptowaluty są atrakcyjnym rynkiem, który może uzupełnić klasyczne transakcje bankowe i zniwelować ich mankamenty. Wiele Państw twierdzi jednak, że z uwagi na decentralizację i brak nadzoru kryptowaluty mogą stanowić zagrożenie, a fiaty są bezpieczniejsze. Miejmy nadzieję, że obie formy rozliczeń wzajemnie się uzupełniają w niedalekiej przyszłości.