Czy Rosja zalegalizuje kryptowaluty?

Reading time: 3 min

01/06/22

Czy Rosja zalegalizuje kryptowaluty?

Jak sankcje nałożone na Rosję wpłyną na sektor kryptowalut? Czy Rosja zalegalizuje krypto? O tym poniżej!

Denis Manturow, rosyjski minister przemysłu i handlu, wyjaśnia, że legalizacja bitcoina i innych kryptowalut jako środka płatniczego będzie kwestią czasu. Minister wyjaśnia, że proces legalizacji nastąpi, jest to tylko kwestia tego, jak zostanie uregulowany i jak zostanie uchwalony. W ciągu ostatnich kilku miesięcy rosyjskie agencje regulacyjne analizowały szereg legalizacji i zakazów. w zakresie krypto. Co o tym wiadomo? Przekonacie się Państwo z niniejszego artykułu!

Edukacja i polityka

Denis Manturow, Minister Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej, wyraził ostatnio opinię, że legalizacja bitcoina i innych kryptowalut w Rosji jest tylko kwestią czasu, zgodnie z raportem rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej TASS. Podczas wydarzenia edukacyjnego o nazwie “Nowy Horyzont”, na pytanie, czy Rosja zalegalizuje bitcoin lub inną kryptowalutę, Manturow stwierdził: „Pytanie brzmi: kiedy to nastąpi, jak to nastąpi i jak będzie to regulowane. Obecnie zarówno bank centralny, jak i rząd są w to aktywnie zaangażowane.” Ponadto rosyjskie władze dyskutują o przyszłości kryptowalut i górnictwa. Bank Rosji naciskał na całkowity zakaz kryptowalut, powołując się na systemowe zagrożenia dla obecnego systemu finansowego. Ministerstwo Finansów stoi jednak na stanowisku, że kryptowaluty powinny być legalne i dobrze uregulowane, a prezydent Władimir Putin również apelował do agencji regulacyjnych o porozumienie w tej sprawie ze względu na przewagę Rosji w zakresie zasobów naturalnych.

Rosja za kryptowalutami

Rosja ma świadomośc swojego rynku kryptowalut i postanowiła już dawno go wspierać. „Wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że jest to trend na czasie i prędzej czy później, w takiej czy innej formie, zostanie on zrealizowany. Ale, jeszcze raz powtarzam, powinno to być legalne, poprawne, zgodne z zasadami, które zostaną sformułowane” – powiedział Manturow na konferencji New Horizon. W lutym tego roku rząd rosyjski zatwierdził koncepcję regulacji bitcoina i innych kryptowalut na podstawie propozycji przygotowanej przez Ministerstwo Finansów. W tym samym miesiącu Ministerstwo Finansów przedłożyło również projekt ustawy w tym zakresie. Ministerstwo Finansów podobno oczekuje, że przepisy regulujące bitcoin i inne kryptowaluty zostaną wprowadzone w tym roku, a także pracuje nad poborem podatków związanych z kryptowalutami. Jak będzie w praktyce? Czy sankcje nałożone na Rosję wpłyną negatywnie na sektor kryptowalut? Dowiemy się niebawem!