Czym są bitomaty?  Historia oraz najważniejsze informacje

Reading time: 3 min

22/12/22

Czym są bitomaty? Historia oraz najważniejsze informacje

Pierwszy artykuł z serii o bitomatach, odpowiadamy w nim na pytanie: Czym są bitomaty?

O bitomatach słów kilka

Krótka historia bitomatów?

W zamierzchłych czasach ery kryptowalut, tj. 10 lat temu, Bitcoin nie był tak łatwy do zdobycia jak to ma miejsce dzisiaj. Mimo, że większość ludzi było wtedy stać na zakup jednej sztuki Bitcoina to nie każdy miał do niej swobodny dostęp, dlatego w celu rozpowszechnienia wizji Bitcoina wprowadzono bitomaty. Wiadomo można było zostać górnikiem, jednak wymagało to pewnej kluczowej wiedzy z zakresu obsługi oprogramowania, które niekoniecznie było przystosowane dla użytkownika. Istniały już wtedy również giełdy obsługujące wymianę Bitcoina za waluty fiducjarne, ale wiązało się to z wykonywaniem przelewów. Pierwszy bitomat, stworzony przez nieistniejącą już firmę Robocoin, postawiony został w Vancouver (Kanada) 29 października 2013r. Co ciekawe w ciągu pierwszego tygodnia działania odnotowano na urządzeniu 348 transakcji o wartości 100 000 USD. Już rok później bitomaty zawędrowały aż do Polski i w 2014r. we Wrocławiu pojawił się pierwszy polski bitomat.

Czym jednak są te bitomaty?

Zbitka wyrazowa “bitomat”, powstała z połączenia słów “Bitcoin” oraz “bankomat”. Odnosi się do urządzenia działającego na zasadzie bankomatu obsługującego transakcje pomiędzy Bitcoinem a walutami fiducjarnymi, czyli służą one do kupna i sprzedaży kryptowalut za gotówkę. Inną często stosowaną formą określenia tych urzadzeń w Polsce to Bitcoin ATM, którą bezpośrednio można przetłumaczyć na bankomat Bitcoin. Warto tutaj zaznaczyć, że pierwsze typy bitomatów pozwalały tylko na kupno kryptowalut, jednak dzięki rozwojowi technologii oraz zapotrzebowania społeczeństwa, teraz większość urządzeń pozwala na oba typy transakcji.

Transakcje w bitomatach cechują się anonimowością i prostotą w obsłudze. Należy jednak przy tym pamiętać, że z każdej transakcji pobierana jest prowizja, najczęściej w okolicach 5%. Dodatkowo zgodnie z ustawą AML (przeciwdziałaniu praniu pieniędzy) przy wymianach o wartości powyżej ~4 600 PLN (1 000 EUR) wymagana jest dodatkowa weryfikacja tożsamości - powszechna już procedura KYC (poznaj swojego klienta).

Artykuł powstał dzięki współpracy z emoney24.io - siecią bitomatów w Polsce, po szczegółowe informacje wbijajcie na ich stronę i sociale, a specjalnie z okazji współpracy wprowadzono dla Was promocję.

Promocja dotyczy: XRP i BTC - XRP z 5% na 3%, a BTC z 4% na 3%. Minimalna kwota 4600 zł. Promocja trwa tylko do końca roku, tj. 31 grudnia włącznie.