Deweloper Bitcoina okradziony za pomocą NFT

Reading time: 3 min

28/02/23

Deweloper Bitcoina okradziony za pomocą NFT

Kod źródłowy dewelopera Bitcoina Luke'a Dashjr'a sprzedany jako NFT bez jego zgody

Deweloper Bitcoina Luke Dashjr, wytknął sprzedawcom stojącym za aukcją NFT wykorzystanie jego nazwy i kodu bez jego wiedzy lub zgody.

Jeden z wczesnych twórców rdzenia Bitcoin, Luke Dashjr, wszedł na media społecznościowe, aby wskazać stronę aukcyjną, która wykorzystała jego nazwę i kod bez jego zgody, aby stworzyć i sprzedać wprowadzające w błąd NFT.

Dashjr powiedział, że nie jest pierwszym deweloperem Bitcoina, którego nazwisko lub praca zostały wykorzystane w ten sposób. W poście z 27 lutego na Twitterze, deweloper ujawnił, że NFT zawierające zdjęcie kodu, który napisał został sprzedany na stronie aukcyjnej za 0,41 Bitcoina, czyli w przybliżeniu 9 500 USD w czasie pisania tego tekstu. Do oszustwa doszło na nowej platformie aukcyjnej scarce.city oferującej NFT na sieci Bitcoin.

To było reklamowane jako mój kod na aukcji i przedstawione publicznie do sprzedaży i zysku. Pozwólcie mi wyjaśnić - nie byłem zaangażowany w tworzenie i sprzedaż tego lub jakiegokolwiek innego NFT. Nie wyraziłem zgody na wykorzystanie mojego kodu lub mojego nazwiska w tym celu. Zamiast tego strony trzecie wprowadzają na rynek moje imię i mój kod dla własnych zysków pieniężnych

Dashjr ujawnił, że zwycięzca aukcji w końcu się z nim skontaktował i musiał poinformować, że nie był zaangażowany w sprzedaż. Twierdził, że osoba - sprzedawca lub strona aukcyjna - dotarła do niego i zaoferowała mu darowiznę w wysokości 90% wpływów z aukcji, którą odrzucił.

Opinia publiczna powinna być również świadoma, że sprzedawca i/lub strona aukcyjna zaoferowały mi darowiznę w wysokości 90% wpływów z aukcji 'jeśli zdecyduję się ją przyjąć'. Czuję, że jest to wyraźna próba: (1) przekupienia mnie w milczenie; i/lub (2) uzyskania mojej zgody po fakcie. Ze względu na zaangażowane błędne informacje i rzeczywiste zamieszanie wśród kupujących, zdecydowanie nalegam, aby 100% wpływów z aukcji zostało zwrócone kupującemu.

Dashjr, zwraca uwagę na problem plagiatów cyfrowych aktywów na blockchainie. Według Dashjr, inni deweloperzy zostali postawieni w podobnych sytuacjach i zaoferowano im znaczne darowizny za współpracę; nie podał jednak żadnych konkretnych szczegółów.

Przestańcie używać mojego nazwiska, aby wprowadzić w błąd opinię publiczną, abyście mogli szybko zarobić. To złe. Nie wyrażam zgody na wykorzystanie mojego nazwiska lub kodu do tego precedensu

Dashjr'a zła passa trwa. W ostatnim dniu 2022 r. deweloper stracił prawie wszystkie jego BTC. Hakerzy uzyskali dostęp do jego klucza PGP, dzięki czemu dostali się do portfela z tokenami. Pisaliśmy więcej o tym w artykule tutaj.