Dochodzenie w sprawie wykorzystania kryptowalut w Wlk. Brytanii

Reading time: 2 min

13/07/22

Dochodzenie w sprawie wykorzystania kryptowalut w Wlk. Brytanii

Dochodzenie skupi się na ryzyku związanym z używaniem kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ethereum, a także innych tokenów.

Rząd Wielkiej Brytanii rozpoczyna dochodzenie w sprawie wykorzystania kryptowalut i sposobu ich regulacji.

Członkowie parlamentu zbadają, jak użytkownicy są traktowani w Wielkiej Brytanii, jakie ryzyko napotykają i jak można ich chronić.

Dochodzenie skupi się na ryzyku związanym z używaniem kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ethereum, a także innych tokenów. Komisja przyjrzy się również temu, jak te systemy są regulowane w innych krajach na całym świecie.

Zapytanie ma na celu ustalenie, czy potrzebne są regulacje dotyczące kryptowalut, takie jak zasady dotyczące tego, kto może je tworzyć i kto może je kupować na giełdach. Zbada również, czy istniejące przepisy muszą zostać zaktualizowane, aby obejmowały transakcje kryptowalutowe.

Dochodzenie pojawia się po fali ostatnich spraw karnych związanych z kryptowalutami. W jednym przypadku mężczyzna został oskarżony o pranie pieniędzy po tym, jak rzekomo sprzedał skradzione numery kart kredytowych na rynku internetowym, który używał Bitcoina jako metody płatności. Inna dotyczyła mężczyzny, który ukradł 1 milion funtów swojemu pracodawcy, włamując się do ich systemu komputerowego i wykorzystując skradzione fundusze do zakupu kryptowaluty. Dodatkowo Londyn odnotował wzrost kradzieży kryptowalut w ciągu ostatniego roku: od sierpnia 2018 r. odnotowano co najmniej pięć przypadków osób kradnących kryptowaluty za pomocą metod takich jak przenoszenie telefonu lub wymiana SIM.

Komisja Skarbu, ponadpartyjny panel ustawodawców, którego zadaniem jest kontrola polityki Skarbu, Revenue and Customs i innych organów publicznych, ogłosiła, że rozpocznie dochodzenie w sprawie aktywów kryptowalutowych.

Komisja prosi o dowody w sprawach takich jak możliwość zastąpienia przez waluty cyfrowe pieniędzy fiat, wpływ kryptowalut na integrację społeczną oraz czy rząd i organy regulacyjne są przygotowane do "uchwycenia możliwości" prezentowanych przez aktywa kryptowalutowe.

Osoby chcące złożyć dowody mają czas do 12 września.