Druga fala dużego zainteresowania kryptowalutami w Turcji

Reading time: 4 min

01/06/22

Druga fala dużego zainteresowania kryptowalutami w Turcji

Obecna sytuacja makroekonomiczna Turcji jest trudna. Wynika to głównie z faktu, że Bitcoin i reszta kryptowalut mają tendencję spadkową w związku z ruchami FED-u.

Liderzy myśli kryptowalutowej z głównych giełd dzielą się spostrzeżeniami i analizami na temat rozwijającego się krajobrazu kryptowalut w Turcji. Co ciekawe, Turcja przeżywa odrodzenie zainteresowania kryptowalutami, ponieważ główne giełdy kryptowalutowe postawiły stopę w tym transkontynentalnym kraju. Od danych demograficznych, przez marketing offline, po deprecjację waluty – to tylko kilka powodów dla których obywatele Turcji interesują się krypto.

Giełdy zauważają wzrost zainteresowania

Bitfinex, jedna z największych na świecie giełd kryptowalut, ogłosiła niedawno plany ekspansji na Turcję. Coinbase podobno skupił się na przejęciu lokalnej giełdy “BtcTurk”, podczas gdy Binance uruchamia swoje pierwsze centrum obsługi klienta. Paolo Ardoino – dyrektor ds. technologii Bitfinex and Tether informuje, że czynności podejmowane przez giełdę mają na celu jej szerszą proklamację „widzimy znaczący potencjał w Turcji. Z zainteresowaniem obserwujemy proponowane prawo, które reguluje kryptowaluty”. Proponowane prawo pomogłoby w pozycjonowaniu kryptowalut w taki sposób, aby wspierać upadającą lirę, czyli walutę turecką. Dyrektor generalny KuCoin, Johnny Lyu, powiedział że to kwestia wielkości rynku:
„Turcja jest jednym z 5 największych rynków w KuCoin i rozwija się dość szybko”. Menedżer krajowy KuCoin w Turcji Kafkas Sönmez poinformował, że „globalne giełdy wkraczają do Turcji, chcąc przyciągnąć uwagę”.

Reklamowanie kryptowalut w Turcji

Jednym z najpopularniejszych sposobów na przyciągnięcie uwagi na rynku tureckim jest umieszczanie reklam na billboardach, reklamach telewizyjnych i głównych sponsorach z różnych dziedzin. W związku z tym obowiązkowe jest posiadanie osoby prawnej w Turcji.
Media społecznościowe i internet są niewystarczające, jeśli chodzi o osiągnięcie świadomości marki. Podkreślić trzeba, że w mieście takim jak İstanbul, biznesowym centrum Turcji, prawie na każdym rogu znajduje się billboard z czołowej lokalnej giełdy krypto!
Firma cyfrowa, która korzysta wyłącznie z narzędzi marketingu cyfrowego, staje się rzeczą internetową dla głównego nurtu rynku. Dlatego nawet wielkie marki cyfrowe, takie jak Netflix czy Twitter, wykorzystują billboardy, gazety i inne metody marketingu offline, aby poszerzyć swoją publiczność.
Dla kierownika krajowego “Bybit Turkey” – Alphana Göğüşa, kluczowe znaczenie ma zlokalizowany marketing i stworzenie produktu, który wygląda i sprawia wrażenie odmiennego od produktu globalnego. Turcja wyróżnia się jako ważny rynek, który oferuje niewykorzystany potencjał dziesiątek milionów potencjalnych inwestorów.

Turecki rynek krypto

Na dzień dzisiejszy w Turcji, prawie 55 milionów ludzi ma więcej niż 18 lat i ma potencjał do handlu na rynku kryptowalut. Z młodą, cyfrowo rozwiniętą populacją, która jest stale narażona na marketing online i offline, od razu widać, że wykorzystanie kryptowalut w Turcji wzrosło jedenastokrotnie w 2021 roku.
Dyrektor generalny “KuCoin”, Johnny Lyu, informuje, że „w porównaniu ze styczniem 2022 i styczniem 2021 wolumen transakcji i liczba tureckich użytkowników KuCoin wzrosły odpowiednio 23,8 razy i 23,6 razy”. Co więcej, spadek siły nabywczej lira dodaje paliwa do szalejącego rynku w sektorze kryptowalut. Bitcoin (BTC) osiągnął nowy rekord wszechczasów w stosunku do lirów w listopadzie ubiegłego roku, a cena wzrosła w grudniu, pomimo manipulowania lirami przez prezydenta Erdogana. To nie przypadek, że użycie kryptowalut w Turcji wzrosło jedenastokrotnie w tym samym roku, w którym turecka lira spadała coraz mocniej. Kryptowaluta w dużej mierze pozostaje popularną klasą aktywów, częściowo napędzaną ostatnimi wahaniami wartości tureckiej liry. Obecna sytuacja makroekonomiczna Turcji jest trudna. Wynika to głównie z faktu, że Bitcoin i reszta kryptowalut mają tendencję spadkową w związku z ruchami polityki pieniężnej FED. Niezależnie od akcji cenowej Bitcoina, ogólnie rzecz biorąc – Turcja z pewnością przechodzi transformację finansową. Ostatecznie, Turcja przyjmując kryptowaluty doświadcza ruchu finansowego, który zmierza w kierunku wolności pieniędzy i partycypacyjnego systemu finansowego.