Dział Metaverse firmy Meta traci 2,8 miliarda dolarów w II kwartale

Reading time: 3 min

28/07/22

Dział Metaverse firmy Meta traci 2,8 miliarda dolarów w II kwartale

Zuckerberg zauważył również, że przewiduje wzrost dla Metaverse, ponieważ więcej osób zaczyna korzystać z zestawów słuchawkowych VR.

Metaverse, oddział Meta zajmujący się wirtualną rzeczywistością, stracił w II kwartale 2,8 mld dolarów.

Według szefów firmy, ta strata nie wpłynie na resztę działalności Meta. W rzeczywistości CEO Mark Zuckerberg powiedział, że spodziewa się, że dział ten ostatecznie osiągnie bilionowe przychody.

Zuckerberg zauważył również, że przewiduje wzrost dla Metaverse, ponieważ więcej osób zaczyna korzystać z zestawów słuchawkowych VR i jak więcej deweloperów tworzy dla nich treści.

Dział Facebooka zajmujący się metaverse, Facebook Reality Labs (FRL), odnotowuje najgorszą jak dotąd stratę kwartalną. FRL ogłosił, że stracił 2,81 miliarda dolarów w drugim kwartale 2022 roku, przynosząc straty od roku do roku do oszałamiającej kwoty 5,77 miliarda dolarów.

W swoim raporcie z wyników za II kwartał 2022 roku, FRL wygenerował w tym okresie 452 miliony dolarów przychodu, co oznacza spadek o 35% w stosunku do poprzedniego kwartału. W ubiegłym roku firma odnotowała oszałamiającą roczną stratę w wysokości 10,2 mld dolarów. Obecnie jest na dobrej drodze, aby przekroczyć tę liczbę w 2022 r.

Prezes Facebooka Mark Zuckerberg zapowiedział, że jego firma wyda miliardy dolarów na nowy projekt budowy metaverse, wirtualnego świata, który ma stać się ważną częścią naszego życia.

To oczywiście bardzo kosztowne przedsięwzięcie w ciągu najbliższych kilku lat - przyznał dyrektor generalny Meta Mark Zuckerberg. Ale w miarę jak metawersja staje się coraz ważniejsza w każdej części tego, jak żyjemy... Jestem przekonany, że będziemy zadowoleni, że odegraliśmy ważną rolę w budowaniu tego.

Kiedy Zuckerberg zmienił nazwę Facebooka na Meta jesienią ubiegłego roku, przeorientował etos całej firmy na dominację w metawersji: wciągającej, przyszłej wersji internetu nawigowanej przez cyfrowe awatary, które Zuckerberg zakłada się, że staną się centralnym elementem handlu, pracy, rozrywki i interakcji społecznych.

Ruch ten następuje w momencie, gdy wiele innych firm technologicznych stara się zdobyć pozycję lidera w tej rozwijającej się przestrzeni. Google zainwestował już setki milionów w firmę Magic Leap, a wcześniej w tym roku nabył sieć społecznościową AltspaceVR; Microsoft pracuje nad własnym zestawem słuchawkowym o nazwie HoloLens; a Apple podobno od lat bada sposoby wprowadzenia jakiejś technologii rozszerzonej rzeczywistości do swoich produktów (z niewielkim powodzeniem).

Mimo że wielomiliardowa gra firmy w metaverse jeszcze się nie opłaciła, Zuckerberg próbował dziś przekonać akcjonariuszy, że jest to rozsądna strategia długoterminowa.

Choć ogólne przychody firmy wzrosły w tym kwartale o nieco ponad 3%, do 28,8 mld dolarów, akcje firmy spadły o około 4% w handlu po godzinach, do 163,81 dolarów.

Zuckerberg powiedział:

Pomagając w rozwoju tych platform, będziemy mieli swobodę budowania tych doświadczeń w sposób, który według nas i całej branży będzie najlepszy, a nie ograniczony przez ograniczenia, które nakładają na nas konkurenci.