EBC: Bitcoin jest sztucznie napędzany

Reading time: 3 min

02/12/22

EBC: Bitcoin jest sztucznie napędzany

Organy regulacyjne na całym świecie opracowują zasady dotyczące świata kryptowalut.

Europejski Bank Centralny powiedział, że Bitcoin jest sztucznie napędzany i nie powinien być legitymizowany przez organy regulacyjne lub firmy finansowe, ponieważ jest bardziej zbliżony do hazardu.

Wartość bitcoina osiągnęła szczyt na poziomie prawie 69 000 USD w listopadzie 2021 r., zanim spadła do około 17 000 USD w połowie czerwca 2022 r., gdzie poziom ten dalej jest utrzymywany.

"Wielcy inwestorzy bitcoinowi mają najsilniejsze bodźce do podtrzymywania euforii" - piszą autorzy Ulrich Bindseil i Juergen Schaaf.

“Pod koniec 2020 roku odizolowane firmy zaczęły promować bitcoina na koszt korporacji. Niektóre firmy venture capital również nadal intensywnie inwestują.”

Bitcoin i inne kryptowaluty były w różny sposób przedstawiane jako alternatywna forma pieniądza i tarcza przed polityką inflacyjną prowadzoną przez główne banki centralne, takie jak EBC w ostatnich latach.

Ale spadek o 75% w ciągu ostatniego roku, właśnie w momencie, gdy inflacja osiąga najwyższe poziomy, oraz seria skandali, w tym upadek giełdy FTX w tym miesiącu, dały krytykom wśród bankierów centralnych i regulatorów amunicję do walki.

We wpisie na blogu, w którym użyto niezwykle ostrego języka, autorzy EBC Ulrich Bindseil i Juergen Schaaf napisali:

Ostatnia stabilizacja Bitcoina jest sztucznie wywołanym ostatnim gazem przed drogą do irrelewantności.

Europejski Bank Centralny (EBC) ostrzegł, że przemysł kryptowalutowy jest podatny na manipulację i nie powinien być legitymizowany przez regulatorów. Na blogu EBC powiedział, że inwestycje VC w branży kryptowalut i blockchain wyniosły 17,9 miliarda dolarów od połowy lipca, ale nie przedstawił dowodów na manipulację cenami.

Organy regulacyjne na całym świecie opracowują zasady dotyczące świata kryptowalut, złożonego ekosystemu, który obejmuje od stablecoinów rzekomo wspieranych przez waluty konwencjonalne do form pożyczek, które odbywają się na blockchainie, czyli księdze rozproszonej, która stanowi podstawę tych monet.

Blog EBC powiedział, że regulacja może być "źle zrozumiana dla zgody".

"Ponieważ Bitcoin wydaje się nie być ani odpowiedni jako system płatności, ani jako forma inwestycji, powinien być traktowany jako żaden z nich w kategoriach regulacyjnych, a zatem nie powinien być legitymizowany" - powiedzieli Bindseil i Schaaf.

W e-mailu do Reutersa, Bindseil powiedział, że kryptowaluty byłyby najlepiej oprawione przez regulatorów jako zakłady lub hazard.

Autorzy dodali na blogu, że zaangażowanie menedżerów aktywów, dostawców usług płatniczych, ubezpieczycieli i banków z kryptowalutami "sugeruje małym inwestorom, że inwestycje w bitcoin są rozsądne".

"Branża finansowa powinna być ostrożna, jeśli chodzi o długoterminowe szkody związane z promowaniem inwestycji w bitcoiny - pomimo krótkoterminowych zysków, które mogliby osiągnąć" - stwierdzili autorzy bloga.

Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), powiedziała , że unijne rozporządzenie w sprawie rynku kryptowalut (MiCA), które jest obecnie w trakcie zatwierdzania, prawdopodobnie będzie musiało zostać rozszerzone w przyszłej iteracji, którą nazwała "MiCA 2".

Było to prawdopodobne odniesienie do bitcoina, który wymyka się MiCA, ponieważ nie ma żadnej osobowości prawnej w UE, co oznacza, że tylko platformy wymiany są objęte przepisami.