Edward Snowden mówi, że jest tajemniczym człowiekiem

Reading time: 3 min

01/06/22

Views: 19

Edward Snowden mówi, że jest tajemniczym człowiekiem

„Widziałem [Zcash], nad którym pracowało wielu zaufanych akademickich kryptografów i pomyślałem, że to bardzo interesujący projekt” – powiedział Snowden.

W 2016 roku sześć osób odegrało kluczową rolę w stworzeniu kryptowaluty o nazwie Zcash. Jeden z sześciu uczestników, który działał online pod pseudonimem John Dobbertin, pozostał nieznany — aż do teraz. Edward Snowden, to były konsultant Narodowej Agencji Bezpieczeństwa i znany demaskator, który ujawnił się jako Dobbertin w ujawnionym nagraniu wideo z Zcash Media, grupy tworzącej edukacyjne filmy o Zcash.

„Widziałem [Zcash], nad którym pracowało wielu zaufanych akademickich kryptografów i pomyślałem, że to bardzo interesujący projekt” – powiedział Snowden w filmie, który po raz pierwszy został zgłoszony przez Forbes.

Jak to działa?

Zcash jest znany jako „moneta służąca prywatności”, ponieważ ten coin wykorzystuje dowody o zerowej wiedzy lub kryptografię, która ukrywa szczegóły — w tym adresy, kwoty i inne dane — transakcji kryptowalutowych. Dowody z wiedzą zerową umożliwiają weryfikację transakcji Zcash na jego blockchainie, przy jednoczesnym zachowaniu większości aspektów transakcji niewidocznych dla opinii publicznej. Różni się to na przykład od Bitcoina, gdzie adresy, kwoty i inne szczegóły transakcji są otwarcie dokumentowane na jego łańcuchu bloków.

„Bitcoin jest dość znany jako otwarta księga”, powiedział Snowden w filmie. Został on oskarżony o szpiegostwo przez USA w 2013 roku i otrzymał azyl w Rosji. Snowden uważa, że problemy z kryptowalutami wynikają z unormowań krajowych:

Problem polega na tym, że nie możesz mieć prawdziwie wolnego handlu, jeśli nie masz prywatnego handlu. A nie można mieć wolnego społeczeństwa bez wolnego handlu”.

W 2016 r. Snowden zgodził się uczestniczyć w tak zwanej „ceremonii”, która stworzyła „zaufaną konfigurację” blockchaina Zcash. O ceremonii mówi się w społeczności kryptograficznej od lat jak o swego rodzaju folklorze, chociaż do tej pory nie było wiadomo, że Snowden był jej częścią.

Ceremonia Zcash

Podczas ceremonii klucz prywatny lub losowy zestaw liter i cyfr, który działa jako rodzaj hasła potrzebnego do tworzenia monet Zcash, został podzielony na kawałki między sześciu zaangażowanych uczestników — w tym Snowdena. Inni częściowi posiadacze kluczy to między np. dyrektor ds. badań CoinCenter – Peter Van Valkenburgh i twórca rdzenia Bitcoina – Peter Todd. Sześciu uczestnikom powierzono następnie zniszczenie swojej części klucza. Gdyby jednak tylko jeden uczestnik skutecznie zniszczył swoją część klucza, sieć byłaby bezpieczna. Jeśli jednak jeden z uczestników nie zniszczy klucza, to może tworzyć fałszywe coiny. Dlatego tak ważna była ta ceremonia przypisania części klucza, z obietnicą jego zniszczenia.

„Kiedy przyszło do tej koncepcji, potrzebowali wielu ludzi… współpracujących w nadziei, że tylko jeden z nich nie zostanie skompromitowany… a to było konieczne, aby ceremonia się powiodła. Wtedy z radością powiedziałem, że pomogę ”- powiedział Snowden.

Ile w tym prawdy, a ile spekulacji? Oceńcie sami!