Elon Musk kupuje Twittera – wpływ na rynek kryptowalut

Reading time: 4 min

01/06/22

Elon Musk kupuje Twittera – wpływ na rynek kryptowalut

Twitter ogłosił w poniedziałek, że stanie się prywatną spółką po tym, jak jej zarząd przyjmie ofertę Muska na zakup akcji firmy.

Rada dyrektorów firmy jednogłośnie zatwierdziła transakcję w poniedziałek. Na kilka godzin i dni przed zakupem Twittera przez Elona Muska, dyskusje na temat wolności słowa były bardziej rozpowszechnione wśród wielu użytkowników online.O zakupie Twittera mówią w każdej branży – od marketingu, po kryptowaluty. Jaki ma to wpływ na sektor krypto? O tym piszemy poniżej!

Twitter sprzedany

Twitter ogłosił w poniedziałek, że stanie się prywatną spółką po tym, jak jej zarząd przyjmie ofertę Muska na zakup akcji firmy za 54,20 USD za akcję. Chociaż oczekuje się, że transakcja zostanie zamknięta w 2022 r., nadal musi zostać zatwierdzona przez akcjonariuszy Twittera, a także niektóre organy regulacyjne. W jednym ze swoich ostatnich tweetów przed upublicznieniem wiadomości o zakupie Musk powiedział:

„Mam nadzieję, że nawet moi najgorsi krytycy pozostaną na Twitterze, ponieważ to właśnie oznacza wolność słowa […] wolność słowa jest podstawą funkcjonującej demokracji, a Twitter to cyfrowy rynek miejski”.

Biznesmeni i blockchain reagują

Angelo Car, prezes organizacji non profit “Matters for America” wskazuje, że kupno Twittera jest zwycięstwem nad dezinformacją ludzi, gdyż Musk jest zwolennikiem szeroko pojętej wolności słowa.
Jackson Palmer, współtwórca opartego na memach tokena Dogecoin (DOGE), który Musk często promował na na platformę mediów społecznościowych, nazwał transakcję Twittera „wrogim przejęciem”, które jest sprzeczne z ideą wolności.
Anthony „Pomp” Pompliano pogratulował nowemu właścicielowi Twittera, podczas gdy firma BlockFi (specjalizująca się w pożyczaniu kryptowalut), wydała bardziej komiczny komunikat publikując połączone zdjęcie psa Dogecoin i logo Twittera.

źródło

Założyciel i dyrektor generalny MicroStrategy, Michael Saylor, nie skomentował bezpośrednio przejęcia, zamiast tego odpowiedział Muskowi fragmentem pierwszej poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych w tweecie, sugerując, że popiera to posunięcie. Członkini Izby Reprezentantów Jody Hice pochwaliła transakcję jako wygraną również w aspekcie pierwszej poprawki. Nie jest jasne, co zwolennicy pierwszej poprawki mogli mieć na myśli przez poparcie dla Muska zakupu Twittera, ponieważ poprawka konstytucyjna nie ogranicza prywatnych pracodawców w Stanach Zjednoczonych, ale raczej uniemożliwia Kongresowi uchwalanie przepisów zakazujących niektórych rodzajów wypowiedzi. Zasady Twittera są proste i stanowią, że platforma nie pozwala użytkownikom „grozić przemocą jednostce lub grupie ludzi”. Ponadto Twitter potępia jakiekolwiek zaangażowanie się w nękanie osób.

Musk i zasięgi

Musk z ponad 83 milionami obserwującymi fanami – ma ich znacznie więcej niż były dyrektor generalny Twittera Jack Dorsey, który zgromadził 6,3 miliona followersów. Przejęcie Twittera przez osobę z 10 krotnie większymi zasięgami może wpłynąć na zachowanie na platformie i mediach społecznościowych jako całości w wyniku zakupu firmy. Dyrektor generalny Tesli uważa, że ​​jednym z jego głównych priorytetów dla Twittera będzie wyeliminowanie „botów spamowych i oszustw”, w tym tych powiązanych z oszustwami kryptowalutami.

Zmiana kursów akcji i kryptowalut

W momencie publikacji informacji o Elonie i przejęciu Twittera akcje platformy społecznościowej wyceniane były na 51,70 USD, co oznacza wzrost o ponad 32% w ciągu ostatnich 30 dni.
Dogecoin również na tym skorzystał. W walce z chwiejnymi gruntami dla akcji spółek technologicznych pomógł sam Twitter, który po otrzymaniu wiadomości o tym, że kierownictwo prawdopodobnie zaakceptuje ofertę wykupu Elona Muska, zwiększył otwarcie o 5%. Musk jest znany z tego, że lubi Dogecoin (DOGE) i krytykuje problemy środowiskowe Bitcoina. Sam Dogecoin wzrósł o 5% po ogłoszeniu decyzji o sprzedażu Twittera. Bitcoin także odnotował skok wartości. Ruch był krótkotrwały i wrócił do miejsca, w którym zaczął wzrastać. Jak zakup Twittera przez Elona wpłynie na kryptowaluty? Jeżeli wszystkie organy państwowe i akcjonariusze poprą powyższą decyzję, to kryptowaluty z pewnością na tym skorzystają, gdyż Elon jest fanem wolności i utożsamia krypto ze swobodą.